ביקורת ספרותית על בראי השפה - כיצד המילים צובעות את עולמנו מאת גיא דויטשר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 26 בספטמבר, 2017
ע"י mano4now


מתוך עמוד הפייסבוק " ספריית ספרי העיון של עמנואל "

בראי השפה-כיצד המילים צובעות את עולמנו מאת גיא דויטשר הוצאת חרגול ועם עובד
בתלמוד הירושלמי כתוב: "ארבעה לשונות נאים שישתמש בהם העולם, ואלו הם: לעז (יוונית) לזמר, רומי (לטיני) לקרב, סורסי (ארמית) לאיליה (קינה), עברי לדיבור, ויש אומרים: אף אשורי לכתב". באותו קו מחשבה אמר קרל החמישי ששלט בחלקים גדולים באירופה ושלט בשפות רבות: "אני מדבר ספרדית עם אלוהים, איטלקית עם נשים, צרפתית עם גברים וגרמנית עם הסוס שלי".
השפות משקפות את התרבות. משפט זה חולל דיונים אינסופיים וויכוחים מרים בין הוגים שונים לאורך ההיסטוריה. בספר זה המחבר שוטח בפנינו את כל הידע שהצטבר בנושא זה ומוכיח לנו שהמשפט נכון אך דווקא באופנים לא צפויים וגם ששפת האם משפיעה על תפיסת העולם שלנו.
פרקים ארוכים ולעיתים ארוכים מידי נסובו סביב מחקרים על תפיסת הצבע בתרבויות שונות וגם סוגיית הכחול והתכלת ביהדות מוזכרת.
בחלק השני מרחיב המחבר על השפעת השפה על תפיסת העולם. נקבל דוגמאות של שפת הגוגו ימיטיר של האבוריג'ינים (והפרכת המיתוס שהמשמעות של קנגרו זה "אני לא מבין) על מערכת הכיוונים המיוחדת שלהם עם המצפן הפנימי המפותח ואיך שפתם משתבשת כאשר הם מגיעים לאזור גיאוגרפי אחר שהשמש משנה את מיקום זריחתה ושקיעתה.
נושא מעניין נוסף הוא המגדר הדקדוקי. זכר ונקבה אך מה עם שמות העצם? באנגלית העתיקה במהלך המאה ה12 קרסה המערכת הייחוס לשמות עצם כמו הלטינית וכך נוצר ליד HE ו-SHE גם ה-IT. בשנת 2002 חדשות הספנות שינו את המנהג עתיק היומין להשתמש בשם SHE ככינוי גוף ועברו ל-IT.
לכל אורך הספר שזורים אנקדוטות כגון: הצבע הירוק ברמזורים ביפן הנוטים לכחול בשל השינוי בשפה בכינוי הגוון הירוק .
המחבר מראה לנו שהשפה תלויה במידה רבה במוסכמות החברתיות ואיך היא משפיעה על תפיסתנו.
הספר מרתק בעיניי ולמרות שנהניתי יותר מספרו הקודם "גלגולי לשון" הוא עדיין ספר מומלץ ביותר להרחבת הידע הכללי על נושא שאין בו הרבה ספרים בעברית.
8.5 מתוך 10 בסולם עמנואל
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה0 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ