היה היה ולא היה - מלח מים # / מיכל קירזנר-אפלבוים

היה היה ולא היה

מיכל קירזנר-אפלבוים

מלח מים
יצא לאור ע"י הוצאת פרדס, בשנת 2018, מכיל 195 עמודים,

הזמנה לטעימה: פרק מהספר


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:63
199 התעניינו בספר


תקציר הספר
אישה מגלה, באמצע החיים, שיש לה אחות המתגוררת בארצות הברית — אחות שנולדה בעקבות רומן שניהל אביה מחוץ לנישואים. גילוי זה מוביל למסע חיפושים העובר במחוזות המציאות ובאתרי הדמיון, ומפליג לתהומות העבר יותר מאשר לתמונות מן העתיד. מסע זה, שאינו אלא תנועה של הנפש, מפגיש בין סופים להתחלות, בין מוות לחיים, בין מציאות להמצאה ובין חיי המספרת לחייהם של אחרים.
הספר נארג סביב גרעין של אמת - הגילוי האישי של קירזנר- אפלבוים שלאביה הביולוגי שנטש לפני עשרות שנים את משפחתו, עזב את הארץ וחי בארצות הברית, יש ילדים נוספים. אין לה מושג אם הם יודעים על קיומה, אולם בשנים האחרונות, במיוחד לאחר פטירתו של אביה המאמץ שגידל אותה באהבה, התעורר בה הרצון למצוא אותם. כל נסיונותיה לאתר אותם עלו בתוהו. המבוי הסתום שנקלעה אליו הביא אותה להחלטה לנסות לכתוב בעצמה את המשך הסיפור, להעביר אותו למגרש הבידיון ולבנות אותו כרצונה.
הספר מתאר איפוא מפגש בין שתי אחיות שמגלות באמצע החיים זו על קיומה של זו ומחליטות להיפגש. האחות המבוגרת שכותבת למחייתה סיפורי חיים (או במילותיה שלה "סוכנת נוסעת בחייהם של אחרים"), מחליטה להתמקד בסיפור האישי שלה תוך התכתבות עם דמותה כילדה צעירה.
הבחירה להתחיל את הסיפור מהסוף - מהמפגש בין שתי האחיות, ומשם להתקדם לאחור ("משום שבמקרה הזה זו הדרך היחידה להתקדם"), משאירה את המפגש בין השתיים כהיה ולא היה- ספק התרחש במציאות ספק במחוזות הדמיון.
קירזנר-אפלבוים בוחרת להאיר את החיים במציאות מדומיינת כי היא מאמינה בכוחו המרפא של הדמיון, בכוחה המרפא של הכתיבה ובנחמה שהיא מביאה איתה. זוהי דרכה שלה לשבור את הקללה המשפחתית של סודות והסתרות ולהתמודד עם אוזלת ידה של המציאות וכיעורה.

משבחי הביקורת על ספריה הקודמים:
"ספר קטן ומשובח... כתבה יופי של ספר על נושא שאי אפשר להחמיץ, והיא אכן לא החמיצה". מנחם בן, מעריב על "לואיס קרול ואליס: מסע בארץ הפלאות"
"הרומן נקרא בשטף, והפתרונות שיצרה הכותבת לבעיות שעולות בכתיבה על פי זרם התודעה, הם אלגנטיים... כדאי לעקוב אחד מיכל קירזנר- אפלבוים, שזהו ספר הביכורים שלה". ד"ר אביבה קרינסקי, מאזניים
"הרומן של מיכל קירזנר- אפלבוים הוא מרתק וכתוב ברהיטות, בבשלות ובמקצועיות... קראתי בלהיטות כמעט את כל הספר ביום אחד, והוא מומלץ מאוד".
עמיקם יסעור מבקר, ביבליוגרף וסופרמיכל קירזנר-אפלבוים (סופר על המוקד)
מיכל קירזנר־אפלבוים, סופרת, עורכת ומתרגמת. "היֹה היה ולא היה" הוא ספרה השלישי. קדמו לו ספר העיון "לואיס קרול ואליס — מסע בארץ הפלאות" שיצא לאור בהוצאת מפה, והרומן "סולמות וחבלים" שיצא לאור בהוצאת חרגול ועם עובד. בוגרת שני תארים מטעם אוניברסיטה העברית בירושלים: תואר ראשון באנגל... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת מיכל קירזנר-אפלבוים
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של מיכל קירזנר-אפלבוים


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ