זמן ותודעה

תהיות חדשות על חידות עתיקות

אבשלום אליצור

יצא לאור ע"י הוצאת משרד הביטחון, בשנת 1994, מכיל 164 עמודים, עיון » אוניברסיטה משודרת


הוסף לסל
קנה חדש: ₪58.00 ₪49.88
משתתף במבצע

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.429
100% בנים
7 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:41
3443 התעניינו בספר


תקציר הספר
אם מתרחש פלא, דבר לא מובן, והוא תמידי ומתמשך, האם יש בתמידיותו כדי לגרוע מיסוד הפלא שלו? יש דברים שאנו מתרגלים אליהם, ולכן איננו רואים בהם שום דבר מסתורי. אבל הרי לשם כך המצאנו את המדע , שלא יתן לנו להתרגל לדברים. שיחשוף את התמיהות, אי-ההתאמות והתופעות הבלתי מוסברות שבמציאות הסובבת אותנו. כאלה הם הזמן והתודעה. כבר התרגלנו לקבל אותם כמובנים מאליהם. ובכל זאת, אחרי שנתוודע אל הפליאה שבהם, היא תלווה אותנו מיד.
הזמן הוא היסוד ואמת-המידה לכל התהליכים שסביבנו, והתודעה מלווה כל חוויה בחיינו. שני מושגי-יסוד אלה היו מאז ומתמיד חידה בעיני המדע, ועל-פי רוב נהגו המדענים להשאירם לפילוסופים. בעשורים האחרונים קיבלו השאלות על טבע הזמן והתודעה משמעויות חדשות במדע המודרני, וניסויים חדשים נעשים כיום כדי לבררן.
האם הכרתנו רק משקפת את המציאות או גם יוצרת אותה? האם הזמן זורם? האם יש לו כיוון קבוע? כיצד יכלו החיים להתפתח מחומר דומם? האם קיימות תופעות פאראפסיכולוגיות? האם הלא-מודע קיים? כל אלה הן שאלות עתיקות שזכו בשנים האחרונות לתפנית חדשה ומעניינת בזכות המחקר הניסויי . בניגוד למה שמקובל לחשוב, שאלות אלה אינן מסובכות, להפך, דווקא העובדה שהן שאלות פשוטות כל כך, עושה אותן לאתגר מיוחד. ספרון זה מסביר בשפה פשוטה וקלה להכנה את מקומם של הזמן והתודעה בעולם הפיסיקה , הביולוגיה והפסיכולוגיה. הוא סוקר את התגליות האחרונות, את הבעיות שנותרו פתוחות ואת ההשערות הנועזות המנסות להתמודד איתן. איזו מהשערות אלה מבשרת את המהפכה המדעית הבאה? ואולי תהיה זו השערה שטרם עלתה על דעת איש?


הקורא עיר הקורא מתי
אזמרלדה בוחבוט גר ביישוב מתן (ליד כפר סבא) לפני שנתיים ו-10 חודשים מענה
שמיל כפר עזה לפני שנתיים ו-11 חודשים מענה


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ