גֶדל, אֶשר, בּאך: גביש בן-אלמוות

פוגה מטפורית על נפשות ומכונות ברוח לואיס קרול

דאגלס ר' הופשטטר

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 2011, מכיל 847 עמודים, תירגום: טל כהן וירדן ניר בוכבינדר. עיון »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪96.00 ₪86.40

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.4
96% בנים
24 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:37
4567 התעניינו בספר


תקציר הספר
מה הקשר בין המוזיקה של באך, ציוריו של אֶשֶר, ותגליתו של גֶדֶל בלוגיקה מתמטית? מה בינם לבין התהליכים שבבסיס פעולתו של התא החי?

דאגלס ה.הופשטטר, פרופסור למדעי הקוגניציה באוניברסיטת אינדיאנה, קושר את כל אלו ברעיון "הלולאה המוזרה" ודרכו דן בשאלות הגדולות: כיצד צומחת משמעות מיסודות חסרי-משמעות, ותודעה מִרכיבים שאינם מודעים? מה עומד ביסוד המחשבה האנושית?
האם יוכלו מחשבים לחקות אותה, ואם כן – כיצד?
כל אלה מוסברים בבהירות ובשפה שווה לכל נפש. הסברים עיוניים שזורים בדיאלוגים שנונים ומלאי שעשועי לשון ומחשבה, בין דמויותיהם של אכילס, הצב, וחברים אחרים.

גדל, אשר, באך זכה בפרס פוליצר והיה מכבר לקלאסיקה. זוהי פוגה אינטלקטואלית מסחררת ומזהירה, שתלווה את הקורא שנים ארוכות.

דאגלס ריצ'רד הופשטטר, יליד ניו יורק (1945), הומניסט, מתמטיקאי ופיזיקאיֿ, מלמד במחלקה לחקר מדעי החשיבה באוניברסיטת אינדיאנה. הוא מתעניין בתחומי התודעה האנושית, ה"אני", הבינה המלאכותית, שורשי המחשבה והלשון וכן בתחום המוזיקה.
בין ספריו: metamagical Themas, שהוא לקט של טורים שפירסם ב"סיינטיפיק אמריקן", Fluid Concepts and Creative Analogies ו־The Mind's I, שערך עם דניאל דנט.
על ספרו שלפניכם זכה הושפטטר בפרס פוליצר ובפרס American Book Award בקטגוריית ספרי מדע. כמו כן הוכתר כחבר מוזיאון גוגנהיים בניו-יורק. כיום מלמד הופשטטר באוניברסיטת אינדיאנה, במחלקה לחקר מדעי החשיבה.

"הספר, שזכה בפרס פוליצר כמעט מיד לאחר יציאתו לאור ... מצריך ריכוז רב, אך הקריאה בו מהנה והסיפוק האינטלקטואלי עצום ... נקל להבין את חששותי כשקיבלתי את הנוסח העברי. אך אלו התבדו ותוך ימים ספורים קראתי בשקיקה את כל 795 עמודיו." פרופסור עדה יונת, פרופסור לכימיה במכון ויצמן, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009 "משמח עד מאוד לראות את הספר המופלא הזה מופיע סוף סוף בעברית. זהו טקסט מכונן שלא נס לחו גם אחרי 33 שנים. הוא עמוק, משעשע, חד ומקורי. הוא מתאים לקריאה לכל אדם אינטליגנטי, החל מאלה שמכירים היטב את באך, מעט את אשר ובכלל לא את גדל, ועד לאנשי מקצוע בתחומי המוזיקה, האמנות או המתמטיקה, הלוגיקה ומדעי המחשב."
פרופסור דוד הראל, פרופסור למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון ויצמן, חתן פרס ישראל במדעי המחשב לשנת 2004 "יצירת מופת! מספרי ההגות המרתקים והמפתיעים ביותר בעת המודרנית. הספר מציג בצורה מרתקת ומשעשעת כאחד את השילוב המדהים, והבלתי יאומן על פניו, בין המבנים הלוגיים והסכמתיים של המתמטיקה, המוזיקה, המוח, הציור, המחשבים, הלוגיקה, הזואולוגיה והביולוגיה, כאשר מכל אלה צומחות ועולות השאלות הפילוסופיות הגדולות: מי אנחנו? כיצד אנו חושבים? מהו העולם? האם יש תבונת־על? וכדומה. הקורא את 'גדל, אשר, באך' עומד מתפעל, נדהם ונפעם מול העולם כולו." ד"ר יובל שטייניץ, חוקר ומרצה בכיר לפילוסופיה, שר האוצר בממשלת ישראל "ספר מעורר השתאות, דשן איכותי לסינאפסות של המוח; מאבני המסד של חשיבה אחרת."
צבי ינאי, סופר והוגה דעות, אוטודידקט, לשעבר מנכ"ל משרד המדע. זוכה פרס ספיר לשנת 2008 "הופשטטר כותב באופן מלא הומור, שנינות ועומק על סוגיות הנוגעות לעצם התפיסה האנושית. הספר משובץ בדיאלוגים מבריקים, התייחסויות למוזיקה, ציור ומה לא ... ספר להרבה שנים." אחינועם ניני, זמרת, מלחינה ומוזיקאית

"ספר זה ראוי להיות אבן יסוד בכל ספרייה מדעית ופילוסופית שמכבדת את עצמה. הספר משמש הזדמנות מיוחדת להתנסוֹת בחשיבה ולבקר בארץ הפלאות של המוח האנושי." ד"ר חיים שפירא, מתמטיקאי, סופר ופילוסוף "בספר, המרוצף בתובנות מופלאות, עוסק דאגלס הופשטטר במעבר מסימנים שעל פניו נראים חסרי משמעות הווייתית לתיאור ישות אנושית מורכבת ובעלת הכרה עצמית. בדיאלוגים רב־משמעותיים בין גיבורים דמיוניים (כגון צב, סרטן, אכילס ועוד), המתוארים בווירטואוזיות מקורית ומפתיעה, הוא מערבב מושגים חישוביים (קורט גדל), צורניים (מ.ק. אשר) ומוזיקליים (יוהן סבסטיאן באך) כדי לפתור את המסתורין האופף תהליכים טבעיים, ומשתמש בתערובת ייחודית זו לפיצוח מהות החיים ולהתפעלות מהתלכדות הישגיהם של הלוגיקן, האמן והמלחין, המשולבים וקשורים זה בזה, ל"גביש בן אלמוות מרהיב ומענג אסתטית". הספר, שזכה בפרס פוליצר כמעט מיד לאחר יציאתו לאור, אינו קל ומצריך ריכוז רב, אך הקריאה בו מהנה והסיפוק האינטלקטואלי עצום. אחד הכלים הספרותיים שדרכו מועברים המוטיבים המרכזיים של הספר — הפרדוקסים המופשטים, הדילמות והשאלות הקיומיות — הוא שימוש מתוחכם ושנון במשחקי מילים, לשון נופל על לשון, חידודים, מטאפורות וביטויים מתוחכמים. על כן, במשך שנים הספר נחשב "חסין מתרגום". נקל להבין את חששותי כשקיבלתי את הנוסח העברי. אך אלו התבדו, ותוך ימים ספורים קראתי בשקיקה את כל 795 עמודיו. למרות חוסר האפשרות לתרגם באופן חד־חד ערכי, התרגום הקולח משקף את המקור, הן בזרימה והן בהעברת הרעיונות ומשתדל לקרב את הקורא אל התוכן והתבנית המטפוריים של הספר. דוגמה מאירת עיניים ומאתגרת מצויה בדיון על מסרים המועברים בגופנו ובמוחנו בין צמתים הבנויים מנוירונים רבים: "כל עוד נשארים בדרכים ראשיות, בוודאי תצליחו לצלוח את הארץ ללא טעויות קשות. אולם ברגע שתסטו אל הכבישים הצדדיים של השומרון או אל חולות סיני, צפויות לכם הרפתקאות". עדה יונת, פרופסור לכימיה במכון ויצמן, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009 המתרגמים: טל כהן (1973) הוא ד"ר למדעי המחשב, בוגר הטכניון. מהנדס תוכנה ומנהל צוות פיתוח בגוגל ישראל, ובזמנו החופשי מרצה בטכניון ובאוניברסיטת חיפה.
נשוי לאירית ואב לסתיו וליובל. ירדן ניר-בוכבינדר נולד (1972) וגדל בקיבוץ אוּשה, וכיום תושב חיפה, בעל תואר ראשון במדעי המחשב מהטכניון ותואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, חוקר בהנדסת תוכנה במעבדות יבמ בחיפה. נשוי לתמי ואב למעיין, שיצא לאור חצי שנה לפני ספר זה.פרסומתהתחילה לקרוא לפני 7 חודשים
הורי מתעלפים למשמע בקשתי, שישאילו לי דיסק של באך.
וזה באמת ספר מעלף. (מספיק לנסות להרים אותו בשביל להתמוטט מיד!)
ואיך אקח אותו למיני מקומות בהם מזדמנים לי חלונות קריאה יקרים? זה לא ילך. צריכה למצוא ספר במקביל. ולשם איזון עליו להיות קליל!
התחילה לקרוא לפני 4 שנים ו-3 חודשים
מתחיל את חלק ב', נראה שהונחו כבר כל היסודות ליצירת אזכור עצמי בתוך תורת המספרים, וכל מה שחסר הוא המכה בפטיש של אי-הכריעות. מסקרן איפוא לדעת מה טומנים בחובם יתר 500 העמודים של הספר...
התחיל לקרוא לפני 4 שנים ו-10 חודשים


התחיל לקרוא לפני 6 שנים
אני קורא אותו לראשונה בעברית. שיכור משמחה שהספר, אותו קראתי לראשונה במקור ב-1980 בערך, תורגם לעברית. התרגום שלקח 15 שנה, ובצדק, קולח ומדויק למדי. אני כרגע בעמוד 246.. אין כמו הספר הזה. התחלתי לקרוא את הספר לפני כמה שבועות. את ההערה הזו התחלתי לכתוב לפני 5 דקות.
התחיל לקרוא לפני 7 שנים ו-1 חודשים


התחיל לקרוא לפני 7 שנים ו-2 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ