גלגול כפול

מעלליו של שאמי,צעיר דרוזי ישראלי

שריף סעב

The Tale of Shami

פרוזה
יצא לאור ע"י הוצאת משכל (ידיעות ספרים), בשנת 2012, מכיל 151 עמודים, ספרות » ספרות מקורית


הוסף לסל
קנה חדש: ₪98.00 ₪88.20

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנות
0 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:41
478 התעניינו בספר


תקציר הספר
שמו של שאמי הנער הלך לפניו בכל כפרי הדרוזים שבגליל. ילדים ומבוגרים כאחד נשבו בקסמיו וידעו לספר על מעלליו. עוז רוחו ויופיו כבשו את לבבות הנשים והכריעו את יריביו עד אחד. אך הרפתקנותו היתה בסופו של דבר בעוכריו. ברגע של קלות דעת ערער על מוסכמות החברה השמרנית שחי בה, עורר עליו את חמתה, והחטא שחטא רדף אותו מאז למשך שארית חייו.

גלגול כפול הוא סיפורו הלא-ייאמן של צעיר דרוזי מהגליל, שתפנית דרמטית בגורל מרחיקה אותו מאהובתו, ממשפחתו, מאדמתו, מכל מה שהכיר. המסע הפתלתל של חייו, מילדותו בתקופת המנדט הבריטי בכפר נורין הציורי, דרך תל אביב של שנות החמישים ועד לביבֵי ניו יורק, רצוף הרפתקאות ואירועים מסמרי שיער. ועל רקע מאמציו לברוח מעברו ולברוא לו זהות חדשה, נפרש לפנינו במלוא עושרו ומורכבותו מרקם החיים של החברה הדרוזית בישראל. בסגנונו המיוחד והפיוטי מיטיב מחבר הספר, שריף סעב, להניח בפיהן של דמויותיו את התמות המוסריות והתרבותיות המעסיקות את העדה הדרוזית, ולנטוע את סיפורו באמונה העמוקה שאין האדם יכול לברוח מגורלו ומתבנית נוף מולדתו: כוחות פנים-חברתיים שאיש אינו יכול לערער עליהם - האמונה בגלגול נשמות וערך כבוד המשפחה - צצים שוב ושוב הן בזהויות החדשות שהגיבור מאמץ והן בהתמודדות של בני הכפר עם היעלמותו, משתרגים בעלילה לבלי התר ויוצרים מקשה מרתקת במקוריותה.

שריף סעב נולד ב- 1952 באבו סנאן, כפר ציורי המשקיף אל הים בגליל המערבי. הוא מתגורר שם עד היום.

בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובמנהל ציבורי מאוניברסיטת קלרק שבארצות הברית; ובעל תואר ראשון בספרות עברית ושפה וספרות ערבית מהאוניברסיטה העברית. היה איש חינוך, מנהל בית ספר ומרצה לחינוך ולספרות עברית.
פרסם מאמרים רבים בנושאי חברה, פוליטיקה וחינוך בעיתונות הערבית המקומית. ב- 2006 התפרסם קובץ הסיפורים הקצרים פרי עטו "תקוות ומכאובים" (בערבית), שזכה לתהודה רבה בקרב קוראיו. כותב סיפורים ושירים בערבית ובעברית. כעת שוקד על כתיבת רומן חדש בערבית וקובץ סיפורים קצרים בעברית. גלגול כפול הוא ספרו הראשון בעברית.

©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ