שקיעת המערב, עליית האסלאם? - עיונים בהגות על עתיד הציוויליזציות - קו אדום # / [ע'] אוריה שביט

שקיעת המערב, עליית האסלאם?

עיונים בהגות על עתיד הציוויליזציות

[ע'] אוריה שביט

קו אדום
יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד, בשנת 2010, מכיל 270 עמודים, עיון » דתות ואמונות - כלליספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:49
1507 התעניינו בספר

תקציר הספר
אחת התמות המרכזיות בכתיבה מוסלמית-ערבית במאה השנים האחרונות חוזה את שקיעת המערב ואת עליית האסלאם. הגות זו שכיחה במיוחד אצל מי שרואים באסלאם מסגרת מחייבת לכל תחומי החיים וקוראים לכינונה מחדש של אומה אסלאמית מאוחדת. החוזים את שקיעת המערב מתארים אותו כציוויליזציה מתירנית, חומרנית, תוקפנית, נטולת ערכים וחסרת אמונה, שחרף יתרונותיה הטכנולוגיים והכלכליים נגזר עליה להתפורר. לעומת זאת הם מתארים את האסלאם כבשורה לאנושות כולה – בשורה שתשליט בעולם את חוקיו של אללה ותנהיג בו צדק ושלום.
הקובץ שקיעת המערב, עליית האיסלאם?, פרי עבודתם של חוקרים מארבע אוניברסיטאות ישראליות, מציג פנים שונים להתפתחותן של תחזיות השקיעה בהגות מוסלמית-ערבית, ובוחן את הזיקות בינן לבין תחזיות שקיעה שעלו בהגות מערבית. נקודות מבט אלו מאירות על התגבשותו של המערב כישות דיכוטומית לאידיאות של האסלאם בתפיסותיהם של יחידים ושל תנועות. הן מלמדות על דרכי התמודדותם של אינטלקטואלים ושל פוסקי הלכה עם המשבר המתמשך הפוקד את החברות שלהם. העיון בתחזיות השקיעה המוסלמיות-ערביות מספק גם תובנות מקוריות על אורח החיים המערבי – לעתים מרירות ומופרכות, לעתים מאתגרות ומעוררות מחשבה.
הקובץ שקיעת המערב, עליית האיסלאם? נפתח במפח הנפש מן המערב לאחר מלחמת העולם הראשונה ומסתיים בתגובות לעלייתו של ברק אובמה. זוהי אפוא הזמנה לעיון בפולמוס המתמשך על עתיד האסלאם, עתיד המערב ועתיד היחסים ביניהם – הזמנה המהווה השתקפות נוספת באולם המראות המתעתע המעצב את אזורנו.

ד"ר אוריה שביט, חוקר במרכז משה דיין באוניברסיטת תל-אביב, מתמחה בשאלת הדמוקרטיה בחברות ערביות ובמחקר המיעוטים המוסלמיים במערב. ספריו הקודמים: שחר של יום ישן: המהפכה המדומה במזרח התיכון (2003), מלחמות הדמוקרטיה: המערב והערבים מנפילת הקומוניזם ועד המלחמה בעיראק
(2008), The New Imagined Community: Global Media and the Construction of National and Muslim Identities of Migrants (2009).


הקורא עיר הקורא מתי
meni.nachmias kiriat motskin לפני 7 שנים מענה
אגא ירושלים לפני 6 שנים ו-5 חודשים מענה
אוהד2009 רשפון לפני 5 שנים ו-10 חודשים מענה
רמי ראש העין לפני 5 שנים ו-6 חודשים מענה
תולעת מודיעין לפני 7 חודשים מענה

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ