תחושת מוות נפשי / מייקל אייגן

תחושת מוות נפשי

מייקל אייגן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנות
0 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:28
2919 התעניינו בספר


תקציר הספר
מייקל אייגן הינו אחד הפסיכואנליטיקאים הבולטים והפוריים בפסיכואנליזה בת זמננו. ניתן למקם את כתיבתו במרחב שבין הפסיכואנליזה הבריטית של ויניקוט וביון לבין הפסיכואנליזה ההתייחסותית האמריקאית, אם כי דמותו הייחודית וקולו יוצא הדופן מקשים במקצת על מיקומו. קושי זה נאמן לגרעין התפיסה והחוויה הפסיכואנליטית לפי אייגן -הפסיכואנליזה שהוא מציע ומתווה הינה רבת פנים, לעולם אינה נחה, מגדירה את עצמה ומיד משנה את הגדרתה, תמיד בתנועה, פושטת ולובשת צורה.
ספר זה, שהינו ספרו הראשון של אייגן שמתורגם לעברית, מהווה לדעת רבים את אחת מפסגות חשיבתו ויצירתו. ניתן לראות את מכלול כתביו של אייגן כחיפוש מתמשך ומתפתח אחר חוויית החופש של האדם, המתהווה מתוך תנועה בין מגוון החוויות הנוצרות בתוכו, במגעו עם זולתו ובהתמסרותו מלאת השחרור והאימה להשפעתם הבלתי פוסקת של החיים עצמם. בספר זה מרחיב אייגן חיפוש זה אל תוך חוויית המוות הנפשי, הכאב והאבדן. חלקו הראשון, התיאורטי, של הספר עוסק בסקירה ובהמשגה מחדש של חוויות אלו במשנתם של פרויד, קליין, ויניקוט וביון. חלקו השני, הקליני, מתאר, בעיקר באמצעות הצגות מפורטות של מפגשים טיפוליים, את הביטויים השונים שחוויות המוות הנפשי, הכאב והחסר מקבלים במגוון של מצבים נפשיים ומצוקות חיים. להשקפתו של אייגן, חוויות אלו יכולות להיות ממיתות והרסניות ולהוליך את האדם במעגלי מצוקה חוזרים ונשנים, או להוות חלק מתנועה דיאלקטית של תחושת מוות-תחושת חיים. כך מנסה אייגן להוביל את מטופליו ואת מפגשיו איתם, כמו גם את הקורא, במשעולים של מתח חרדתי ושל שמחה, של אבדן ושל גילוי, של תחושות ריקות ודיכאון ושל עוצמה של חיות. התנועה בין כל אלה, מראה אייגן, הן בניתוחיות התיאורטיים והן באמצעות מגוון ההמחשות הקליניות, היא שמאפשרת לאדם להרגיש חי, ממשי ובעל משמעות.

אייגן נחשב לאחד מהפסיכואנלטיקאים החשובים הפועלים כיום. הוא מלמד בתוכנית לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ניו-יורק ועד 2008 שימש כעורך של כתב-העת Psychoanalytic Review.


הקורא עיר הקורא מתי
SmadarGam ירושלים לפני 5 שנים ו-1 חודשים מענה
שרי תל אביב לפני 8 שנים ו-4 חודשים מענה
NiraN תל אביב לפני 5 שנים ו-6 חודשים מענה
שירה ירושלים לפני 5 שנים ו-9 חודשים מענה
מתי כפר סבא לפני 5 חודשים מענה
שפע א.ת. קיסריה. קיסריה 3079861 לפני 5 שנים ו-11 חודשים מענה
אלעד תל אביב לפני 4 שנים ו-9 חודשים מענה
~ ירושלים לפני 3 שנים ו-2 חודשים מענה
אורנה גבעתיים לפני שנה ו-6 חודשים מענה
BET רמת גן לפני חצי שנה מענה
יעלי רחובות לפני שנתיים ו-8 חודשים מענה
אלהאם אסחאק חיפה לפני שלושה שבועות מענה

רשימות קריאה בהן מופיע תחושת מוות נפשי
ספרים שאני רוצה לקרוא בעתיד (: | ששי בן 22 מ רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-3 חודשים


זהות אישית - עבודה קבוצתית עם מתבגרים
מיכל רוזמן
פסיכולוגיה | SmadarGam בת 33 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים


פרסומתהתחילה לקרוא לפני שנתיים ו-8 חודשים


לקט ספרים מאת מייקל אייגן
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של מייקל אייגן


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ