שירת מרים - אנתולוגיה ביוגרפית של שירת מירי בן-שמחון / דן אלבו

שירת מרים

אנתולוגיה ביוגרפית של שירת מירי בן-שמחון

דן אלבו

יצא לאור ע"י הוצאת כרמל, בשנת 2010, ספרות » שירה - מקורללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
1193 התעניינו בספר

תקציר הספר
מירי בן-שמחון מתה בדמי ימיה. בשירה "ימים רעים" היא משננת לעצמה בפיכחון אכזרי: "אל תגיעי עד רעב / איש לא ילחם לך / כבר איש לא יילחם לך". היא חזתה שתיוותר נטושה וכך אכן היה. מותה היה מוות ידוע מראש.
כל חבריה חששו שסיפור חייה ייקטע "כחיי חתול דרוס תחת גלגליה של מכונית".
שירתה היא מרדף אחר הבינה שבשפה. היא האמינה שהבינה היא בהישג ידו של מי שאינו ירא מביטולה המוחלט של כל מוסכמה והוא נכון לחיות את עצמו באופן בלתי-אמצעי. השלת "עלה התאנה" היא מהלך שחרור של העצמי מהנורמות החברתיות, שמצא את ביטויו בעבודתה כדוגמנית עירום, בהתנסות בסמים ועד למאבק במסגרות סמיוטיות, לשוניות, תרבותיות וחברתיות שסוכרות את היחיד בתוך כלוב בלתי-נראה. באחד ממכתביה היא כתבה: "אני מודדת את עצמי על-פי הקוסמוס כולו, מה שמאפשר לי זלזול חשאי בחוקים אנושיים ובסמכויות. פרצתי את גבולות החינוך הנוקשה שלי בפראות ובאופורטוניזם שלאחר ייאוש. ויתרתי בכמה וכמה הזדמנויות על ´כבודי העצמי´, כבוד עצמי מזרחי, נוקשה, מרוקאי: עשיתי מעשים אסורים לחלוטין בלי רגשי אשם עם מבט-על מיוסר אינדיבידואליסטי, מסופק למחצה. צריך לתרגל את הנפש ליהנות מכל דבר".
אנתולוגיה ביוגרפית זו באה להניח את היסוד למחקרים נוספים על חייה ושירתה, ולהותיר עקבה בזיכרון הקולקטיבי שלנו על-ידי אלה שהכירוה מקרוב.

ד"ר דן אלבו, העורך של אנתולוגיה זו, הוא היסטוריון וחוקר תרבות. כתב מאמרים בתחום האדריכלות, הספרות והשירה.


הקורא עיר הקורא מתי
דוקטור ברוך [בוהי] פלח ספרים ויודאיקה חבצלת השרון לפני חודש מענה
נעה תל אביב לפני שנתיים ו-5 חודשים מענהדן אלבו (סופר על המוקד)
דן אלבו, משורר עורך וחוקר תרבות. תושב ירושלים. בין היתר עוסק באומנות פלסטית. מפרסם סיפורים, מאמרים, שירים ונובלות, באופן שוטף בפריודיקה הספרותית היוצאת לאור בארץ. אלבו ייסד וערך את כתב העת שֶׁלֶם בתחילת שנות התשעים יחד עם המשוררת גבריאלה אלישע. פרסם שישה ספרי שירה. ערך את האנתו... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת דן אלבו
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של דן אלבו


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ