וירא אלוהים כי רע - סיפור מגטו טרזין / אוטו וייס

וירא אלוהים כי רע

סיפור מגטו טרזין

אוטו וייס

יצא לאור ע"י הוצאת יד ושם, בשנת 2010, עיון » הסטוריה של המאה ה- 20ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
1129 התעניינו בספר


תקציר הספר
הנובלה שכתב אוטו וייס, יהודי צ´כי (1944-1898), היא יצירה ספרותית בעלת תוקף של עדות היסטורית: וירא אלוהים כי רע הוא ספר שהמחבר כתב בגטו טרזין כמתנת הפתעה לאשתו אירנה ביום הולדתה. היצירה קרמה עור וגידים מתוך שיתוף פעולה בין אב לבתו: האב כתב את קטעי הספר, והבת הלגה ליוותה אותם באיוריה.
לפני גירושו לאושוויץ באוקטובר 1944 מסר אוטו וייס את הנובלה לקרוב משפחתו שנשאר בגטו וזה הסתיר אותה במחבוא בקסרקטין מגדבורג. כך ניצלה היצירה.

וירא אלוהים כי רע מתמקד בקורותיו של אלוהים היורד לגטו טרזין בזהותו השאולה של אהרון גוטסמן כדי לבחון מה מצב העניינים במקום. מתוך עימות עם אלוהים ועם רעיו בני האדם גם יחד, אוטו וייס מגולל פרשייה של מסע בדוי ובה בעת הוא חושף את האמת שראה בגטו ומשתף את הקורא בהתבוננותו האנושית, ברגשותיו, בתפיסותיו ובתובנותיו. הספר, שנולד כמחווה אנושית מרגשת של הכנת מתנת יום הולדת בתנאים לא אנושיים, הוא מסמך ייחודי ונדיר מתקופת השואה.
אשתו של וייס ובתו שרדו את השואה. הלגה וייסובה-הושקובה שאיירה את הנובלה כתבה לספר הקדמה, ורות בונדי צירפה לתרגומה העברי אחרי תדבר הפותחת צוהר להבנה מעמיקה יותר של היוצר ויצירתו.


הקורא עיר הקורא מתי
יזעם נהריה לפני 8 שנים ו-9 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע וירא אלוהים כי רע - סיפור מגטו טרזין
מסקרן | rainbow בת מ רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

צריכה לקרוא :) | Rachel :) בת 25 מ רשימת הקריאה עודכנה לפני חודשיים

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ