הציונות לאזוריה / [ע'] אלון גל

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:50
497 התעניינו בספר

תקציר הספר
הציונות לאזוריה מתאר לראשונה את הטיפוסים השונים של הציונות שהתפתחו באזורים השונים בעולם היהודי. הגישה הגאו-תרבותית בוחנת את הציונות כמגמה אותנטית בת למעלה ממאתיים שנה המשתרעת על פני חמש יבשות. בהתפתחות זו נוצרו היישוב ומדינת ישראל היהודית והדמוקרטית כפרי של השפעות מגוונות של כל טיפוסי הציונות, כולל אלה שההיסטוריוגרפיה הציונית הרשמית לא עסקה בהם עד כה. טיפוסים אלה של ציונות נדונים בספר באופן שיטתי בעשרים וחמישה פרקים המחולקים לשישה שערים. העורך, פרופסור אלון גל, הקדים לספר מבוא מקיף.

הציונות לאזוריה מציג דגמים שונים של ההתפתחות הציונית: (א) ציונות של תמורה ותקומה (אירופה המזרחית); (ב) ציונות של זהות וליברליות (אירופה המרכזית); (ג) ציונות של גאולה לגווניה (הבלקן); (ד) ציונות של רצף ותחייה בתמורותיה (המזרח התיכון, צפון אפריקה ואסיה התיכונה); (ה) ציונות של תפוצה ותעודה (אירופה המערבית, אמריקה הצפונית, אוסטרליה); (ו) בין ציונות תפוצתית לציונות התקומה (אמריקה הדרומית, אפריקה הדרומית). החלוקה הזאת כוללת גם טיפוסי ביניים שונים. הקובץ כולל שלושה כרכים, הנחלקים על פי הדגמים הללו. הפרקים נכתבו במיוחד עבור מפעל מדעי-חלוצי זה בידי טובי החוקרים בארץ ובעולם. חוקרי הציונות, הקורא המשכיל, התלמיד והסטודנט ימצאו עניין רב בקובץ מאמרים זה, השופך אור חדש על הציונות ותולדותיה.

אלון גל הוא פרופסור אמריטוס במחלקה להיסטוריה של עם ישראל ובמכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, באר שבע, וקריית שדה בוקר. הוא קיבל דוקטורט מיצרפי מאוניברסיטת ברנדייס, בוסטון, בהיסטוריה יהודית של העת החדשה ובהיסטוריה אמריקנית כללית. מחקריו התפרסמו, בין השאר, בהוצאות האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, בריל (הולנד), פאלגרייב-מאקמילן ואדינבורג (בריטניה), הארווארד ואינדיאנה (ארצות הברית). הוא כתב וערך ספרים ספרים בנושאי התפוצות, הציונות, היישוב ומדינת ישראל, אתניות ולאומיות, ביניהם: The Changing Concept of Mission in American Reform Judaism (1990); Beyond Survival and Philanthropy: American Jewry and Israel (2000) ; המסורת המשפטית והציונית של לואיס ד´ ברנדייס (תשס"ה); The Call of the Homeland: Diaspora; Nationalisms, Past and Present (2009)


הקורא עיר הקורא מתי
רמי אברהמי מושב רם און לפני 8 שנים מענה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ