כוח האמנות / בוריס גרויס

כוח האמנות

בוריס גרויס

יצא לאור ע"י הוצאת פיתום, בשנת 2009, תירגום: אסתר דותן. עיון » פילוסופיה - כלליללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
917 התעניינו בספר


תקציר הספר
אמנות מזווית אחרת
האוצר ותיאורטיקן האמנות בוריס גרויס מתבונן בתרבות מצדדים בלתי צפויים ומציג בספרו "כוח האמנות" את מורכבותם של היבטים מכריעים ועקרוניים באמנות העכשווית. דרכו מאירת עיניים ופרובוקטיבית כאחד. לאמנות, הוא טוען, יש כוח משלה; היא חלק ממשחק הכוחות של הפוליטיקה הגלובלית כיום - כפי שהייתה, למשל, בימי המלחמה הקרה. אמנות אינה רק בחזקת סחורה חסרת אונים המשועבדת לצווי ההכלה וההדרה של שוק האמנות. לשיטתו, האמנות, בתוך ההתניות של המודרניות, מיוצרת ופועלת בשני מסלולים אפשריים - כסחורה או ככלי פוליטי, ותשומת הלב המועטה יחסית בתוך השיח העכשווי הנתונה לאמנות שמניעיה פוליטיים היא תולדה של הטעם הנוכחי הרווח. הטעם הוא אחד המושגים המרכזיים בהגותו (מכיוון אחר מזה שדן בו פייר בורדייה). גרויס מציג איפיונים של אמנות מודרנית ועכשווית כפועל יוצא של התפקיד האידיאולוגי שהיא ממלאת, ובד בבד מאבחן את מרכיב הטעם באידיאולוגיה.
גרויס מזהה באמנות של הזרם המרכזי במערב נורמות מתחזקות והולכות של תעמולה אידיאולוגית הניכרות בתערוכות הענק ובביינאלות הבינלאומיות שבעיקרן נועדות להמונים. האמנות העכשווית מפגינה את כוחה, הוא טוען, כאשר היא מאמצת מחווֹת איקונוקלסטיות המופנות כלפי עצמה – כלומר, כשהיא מעמידה עצמה כדימוי וכביקורת על הדימוי בו-זמנית. הוא מראה כיצד אסטרטגיית הניכוס מייצרת, בניסוחו, "אובייקט של פרדוקס", שאותו הוא מגדיר כמאפיין היסודי של עבודת אמנות מודרנית.

במבטו המקיף, גרויס ממקם את האמנות הנעשית כיום – את המכניזם של המנגנון שבתוכו היא פועלת, את האסטרטגיות האסתטיות שלה, את מוסדותיה ואת מניעיה – בתוך הקשר מעמיק של המהפכנות המודרנית, אורבניזם, טכנולוגיות חדשות והמציאות הפוסט-קומוניסטית. כתיבתו המדויקת, האנליטית וה"קרה", ובה בעת גם האירונית והמחודדת, מחברת ניתוח רב תובנות ומבט אישי עם סוגיות פילוסופיות ונוגעת בלב לבו של ייצור התרבות כיום. הטענות הבלתי צפויות הנבנות בדיון מסקרנות ומאתגרות צדדים בהגות הפוסטמודרנית.
א.ד.

בוריס גרויס נולד במזרח ברלין בשנת 1947. הוא פרופסור לפילוסופיה ולתיאוריה של האמנות באקדמיה לעיצוב בקרלסרואה, גרמניה, וגלובל-פרופסור באוניברסיטת ניו יורק. הוא מחברם של ספרים רבים, ביניהם: "איליה קבאקוב: האיש שעף מדירתו אל חלל החיצון", 2006. "כוח האמנות" ראה אור לראשונה בהוצאת MIT, קיימברידג', מסצ'וסטס, 2008.

כמה מפרקי הספר:
על האוֹצרוּת
אמנות בעידן הביו-פוליטיקה: מעבודת אמנות לתיעוד אמנות ולאמנות כתיעוד
איקונוקלזם כאמצעי של אמנות: אסטרטגיות איקונוקלסטיות בקולנוע
מדימוי אל קובץ של דימוי – ובחזרה: אמנות בעידן הדיגיטלי
ריבוי מחברים
העיר בעידן השעתוק התיירותי
מחשבות על ביקורת אמנות
אמנות במלחמה
גוף הגיבור: תיאוריית האמנות של אדולף היטלר
מעֵבר לַשונוּת: לימודי תרבות והאחר הפוסט-קומוניסטי
הפרטות או גני עדן מלאכותיים של הפוסט-קומוניזם
אירופה והאחרים


הקורא עיר הקורא מתי
צלם ערד לפני 7 שנים ו-11 חודשים מענה
טל גלפר מודיעין לפני 4 שנים ו-1 חודשים מענה
אטלנטה תל אביב לפני 5 שנים ו-3 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע כוח האמנות

דימויים קוסמיים באמנות המאה העשרים
ללא מחבר

פיסול
רפי פלד

שבעה חורפים - Seven winters
יהודית סספורטס
ספרי אמנות | יניב וקלרינה 0542208410 בן 35 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני שנתיים ו-4 חודשים

התחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-4 חודשים


לקט ספרים מאת בוריס גרויס
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של בוריס גרויס


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ