תקציר הספר
'הנה אני מתחילה', הרומאן השני של יהודית קציר (אחרי 'למאטיס יש את השמש בבטן', 1995), הוא סיפורה של אהבה חריגה ודרמטית, על רקע המציאות הישראלית בסוף שנות השבעים, עם אירועיה הגדולים והקטנים. ריבי שנהר, שהיא גם גיבורת 'למאטיס...' - סופרת נשואה ואם, עכשיו בת 38 - מוצאת מחברות של יומן שלה מגיל 16 - 14. במחברות הללו היא מחליטה שהיא קיטי, הנמענת הבדויה של יומנה של אנה פרנק. "קיטי" זוכה בהן לקול, וכותבת לאנה יותר משלושים שנה לאחר מותה של זו, ובכך מעניקה לה מחדש נפש פרטית, בעלת חיים אישיים, שמהם הופקעה שנים כה רבות. במשך אחר - צהריים ולילה בשנת 2001, מול "המחברות החבויות", משתחזרת האהבה האסורה בין ריבי לבין המורה שלה לספרות בחטיבת - הביניים, מיכאלה ברג, אשה נשואה בשנות ה20 - שלה, ומסופרים החיים הנסתרים סביב הרומאן שנמשך שנתיים. זהו סיפור חניכה, העוקב צעד אחר צעד אחרי גיבוש זהותה של נערה מתבגרת, מנוכרת מאמה ומאביה הגרושים, צמאה למגע ולהכרה, מבקשת "לטרוף את החיים". הצמיחה שלה היא מינית, רגשית, וגם ספרותית. לפיכך זה גם סיפור על הקשר בין התשוקה - לגוף לבין התשוקה - למלים, שכמו נובעות מאותו מקור. הישגו הגדול של הספר הוא לא רק בפריצת הגבולות המקובלים בספרות העברית בתיאורים האירוטיים, המעוצבים כאן בטעם ובדמיון, אלא גם בהטענה הנדירה והקסומה של הלשון והפרטים בתשוקה. הדיאלוגים המצוינים והפרטים מרובי - ההדהודים, וגם הפרספקטיבה של שנת 2001, מאפשרים יותר מאשר הסתכלות אחת. האם לפנינו סיפור של אהבה גדולה ומיוחדת או סיפור של ניצול? הנפש בוחרת איזה סיפור היא מספרת לעצמה, וריבי - לא מתוך עיוורון ! - מכוננת סיפור של חסד והצלה, שהוא יותר מכל סיפור של אהבה. על הספר: בעמ' 305 מתוך הביקורות על שלושת ספריה הקודמים של קציר: "יש כאן קול גדול ורומנטי, חוגג, יפה, צבעוני ועשיר, ועין חדה ופקוחה, ויכולת לנהל את סיפורה בקלות בין הזמנים השונים והמרחבים השונים... יש רגעים הנוגעים בדבר עמוק ונסתר, שממנו, כך נראה לי, נובע קולה"... אריאל הירשפלד "שיר מזמור לאהבה ולאירוטיות, שמעטים כמוהו נכתבו בעברית".... שולמית לפיד "הסיפורים של קציר הם הניסים שמכבשונה של העשייה הספרותית"... יהודית אוריין "קציר ניחנה בחוש יופי טבעי ובכישרון ודאי שאין פוגשים בכמותו לעתים קרובות. בצילה מחווירים רוב ספרי המקור שקראתי השנה"... רנה ליטוין "קציר הטביעה את חותמה על סיפורת שנות התשעים בצירוף ייחודי של כתיבה תמה ומפוכחת, המתארת בדייקנות צלולה מציאות חונקת עד אובדן"... חיים נגיד "סופרת ישראלית צעירה, מוכשרת במידה עצומה, שסיפוריה מדהימים ביופיים" (ניו - יורק טיימז) ; "רק לעתים נדירות מצליח סופר להראות כך איך זרימת הזמן משנה הכל. קציר מטילה אור חדש, אפילו חם, על כשלונה של האהבה ועל אכזבות החיים" (דר שפיגל) ; "להאיר פינות חשוכות, את העצב, את הפחד, את הגעגועים - זה מה שקציר עושה בכוח ובכישרון" (לה מונד)


רשימות קריאה בהן מופיע הנה אני מתחילה
קראתי ואהבתי | עפרה בת 60 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה לפני 8 שעות

הרשימה החמה | רונדנית בת 51 מגבעת שמואל רשימת הקריאה עודכנה אתמולאוהבת מאוד את הכתיבה של יהודית קציר! סיפוריה מעבירים אותי במינהרת הזמן אל הילדות שלי והיא מצליחה להחזיר אלי זכרונות אבודים עם טעם של פעם. מרגש מאוד!
התחילה לקרוא לפני 5 שנים ו-2 חודשים


יהודית קציר (סופר על המוקד)
סופרת ומחזאית ישראלית. ילידת חיפה. בעלת תואר ראשון בקולנוע ובספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. עורכת בהוצאת הקיבוץ המאוחד/ספרי סימן קריאה ומלמדת כתיבה באוניברסיטת תל-אביב. החלה לפרסם את סיפוריה בשנות ה-80 בעתונות הספרותית. ספריה זכו להצלחה רבה בארץ ומרביתם תורגמו גם לשפות זרו... המשך לקרוא


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ