מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות / ג'יין ג'ייקובס

מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות

ג'יין ג'ייקובס
ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.8
60% בנים
3 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:36
2496 התעניינו בספר


תקציר הספר
תקציר הספר:

ב־1958 הביטה ג'יין ג'ייקובס מחלון דירתה ברחוב הדסון 555 בגריניץ' וילג' בניו יורק, וראתה שהעיר הנהדרת שבה בחרה לחיות הולכת ונעלמת.
ג'ייקובס, עיתונאית ועורכת חסרת כל הכשרה פורמלית בתחום התכנון, החליטה לחבר כתב מחאה נגד מה שתפסה כהתנכלויות חוזרות ונשנות של הממסד התכנוני המקצועי למקום שבו היא מתגוררת.
שלוש שנים מאוחר יותר, ב- 1961, ראה אור ספרה "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" - ביקורת נוקבת, שנונה ומנומקת על תכנון הערים המודרני, וחקירה מבריקה, נרחבת ומעמיקה של התופעה האנושית של חיי העיר.
"מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" זכה בתוך זמן קצר להכרה כספר החשוב והמשפיע ביותר שנכתב על תכנון הערים המודרני ועל העיר בת זמננו. הספר תורגם לשפות רבות, ובחצי המאה שחלפה מאז יציאתו חשיבותו והשפעתו רק הולכות וגדלות.
לטענתה של ג'ייקובס, העיר היא הרקע החיוני לשמירה על ציוויליזציה אנושית מתחדשת. עיר אינה יכולה להיות מוצר מתוכנן עד היסוד, רציונלי וקל לניהול ולתפעול, אלא מערכת מורכבת של ניגודים משתלבים שיתרונה בעושר ההזדמנויות ובפוטנציאל האינסופי והמפתיע שטמונים בה.
כדי להבין את מנגנוני הפעולה של העיר, צריך להתחיל להתבונן בה בתשומת לב, ללא דעות קדומות ועם כמות נדיבה של היגיון בריא – לא ממרומי משרדי תכנון ממוזגים ואטומים, אלא מגובה המדרכה.

שם מקורי: The Death and Life of Great American Cities

מס' עמודים: 534

עריכת תרגום: רותי נויגרטן

תרגום מאנגלית: מרים טליתמן

ארכיטקטורות - עורך הסדרה: אור אלכסנדרוביץ'

עיצוב עטיפה: יובל סער

המלצת העורך:

ב-1961, כשיצא לאור ספרה פורץ הדרך של העיתונאית האמריקאית ג'יין ג'ייקובס, "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות", היתה המודעות לנושא התכנון העירוני המודרני מצומצמת, ודאי שלא נחלתו של ציבור רחב אלא של קומץ ארכיטקטים ואדריכלי נוף. ג'ייקובס, עורכת ללא כל הכשרה מקצועית בתחום התכנון, פרשה בספר ביקורת נוקבת ומנומקת כהלכה על השיקולים המנחים מתכנני ערים בתכנון שצ"פים (שטחים ציבוריים פתוחים), כבישים, בניינים ומדרכות – שיקולים כלכליים, אידיאולוגיים, פרטיים, רק לא כאלה שרואים ברווחת התושב. את מסקנותיה המחכימות הסיקה ג'ייקובס ממחקר והתבוננות מעמיקים בשכונה בה היא התגוררה באותן שנים, גריניץ' וילג' בניו יורק, אותו פרוטוטיפ מזוקק של עיר מודרנית. ספרה הוא כתב מחאה חריף נגד התנכלויות חוזרות ונשנות של הממסד התכנוני בניו יורק של אמצע המאה שעברה.

"מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" הוא מדריך נאמן ומקצועי שחושף בפני הקורא ההדיוט עד כמה משפיע המרחב הציבורי על חייו. ג'ייקובס (2006-1916) פורסת את משנתה בארבעה פרקים, המתמקדים כל אחד במשמעותם של מרכיבים אורבניים הפזורים בשטח הפתוח: מדרכות, גנים ציבוריים, שכונות, בניינים ישנים, בלוקים. היא חושפת בכתיבה עיתונאית שנונה ומנומקת את השיקולים הכספיים והדמוגרפיים המנחים את עבודתו של המתכנן, ועורכת, כדבריה, "התקפה על תכנון הערים והשיקום העירוני כיום". ממרחק של כחמישים שנה, מפתיע עד כמה ביקורתה רלוונטית כיום, כאשר על הפרק עומדות שאלות בדבר פרסומות, בנייה לגובה והפרטת המרחב הציבורי.

אל התרגום העברי הראשון מצורף מבוא מאת ג'ייקובס שנכתב עבור המהדורה האנגלית האחרונה של הספר משנת 1992. "יש צורך דחוף שבני אדם ייטיבו להבין את האקולוגיה העירונית", היא כותבת שם. "אפשר להתחיל בכל נקודה בתהליך העירוני […] המהדורה החדשה מיועדת לדור חדש של קוראים אשר, כך אני מקווה, יתעניינו באקולוגיה העירונית, יכבדו את פלאיה ויגלו עוד ועוד".


הקורא עיר הקורא מתי
טל גלפר מודיעין לפני 3 שנים ו-7 חודשים מענה
מ.ורדי ירושלים לפני שנה ו-2 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות

שותה אהבה
אנקראון בחר ותירגם מלטינית: שמעון בוזגלו
ללל | נעם בת 43 מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה לפני 13 שעות

רוצה לקרוא | אבא של נועה בן 41 מטורונטו רשימת הקריאה עודכנה לפני 5 ימים

התחיל לקרוא לפני 10 חודשים
©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ