ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.6
80% בנים
4 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:50
1773 התעניינו בספר


תקציר הספר
האם יכול אדם לחיות חיים בעלי משמעות מבלי שתהיה לו זהות תרבותית ייחודית? האם יוכל לבסס את זהותו אך ורק על ערכים אוניברסליים או שעליו לעגנה בדת ובלאום שלו?

"אני רוצה להיות יהודי" היתה תשובתו של השופט חיים כהן לשאלות של זהות, נושא אשר העסיק אותו כל חייו. כאשר פרש מן הדת והיה לחילוני ביקש להגדיר מחדש את זהותו היהודית, כאשר קמה מדינת ישראל חתר לשלב את המשפט העברי בחוקיה בעודו משמש כפרקליט המדינה, כאשר כיהן כשופט בית המשפט העליון שאף ליישב בין ערכים אוניברסליים לערכי המדינה היהודית.

במעשיו ובעיוניו ביקש כהן להגדיר את הזהות היהודית החילונית ואת זהותה של המדינה היהודית הדמוקרטית. הגותו העשירה ורעיונותיו המפתיעים במקוריותם מלמדים כי אכן אפשר לשמר זהות יהודית תוססת, ליברלית והומניסטית ללא חוקי הדת ומצוותיה.

"הפוך בה והפוך בה כי הכול בה", אמר לא אחת חיים כהן. לאורו של הפסוק נערך גם ספר זה, המרכז את משנתו בנושא היהדות. את המאמרים, הראיונות וההרצאות מאירים מבוא והקדמות מאת פרופסור רות גביזון. בעריכת הספר היא מבקשת להגשים את חזונו של חיים כהן, כי לכל אחד הזכות לבחור מהי היהדות שלו. ואכן ספר זה הוא שער לאלה הרוצים לבחור, ולאלה המבקשים להתעמק בנושא כה מכריע לקיומה של החברה בישראל.

להיות יהודי הוא הספר השני בסדרת כתבי השופט חיים כהן בהוצאת דביר. קדם לו מבוא אישי – אוטוביוגרפיה ועתידים להופיע בסדרה הספרים דת ודין בעריכת פרופסור דניאל פרידמן ומהדורה חדשה של הספר משפטו ומותו של ישו הנוצרי.

פרופסור רות גביזון מכהנת כראש הקתדרה על שם חיים ה' כהן לזכויות האדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. היתה בין מייסדי האגודה לזכויות האזרח בישראל וכיהנה כיושבת ראש וכנשיאת האגודה. היתה יועצת בכירה לוועדת החוקה בראשות מיכאל איתן בכנסת ה-16 בנושא ההליך החוקתי, נשיאה מייסדת של מרכז מציל"ה – מרכז למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית. חברה בוועדת וינוגרד לחקר המערכה בלבנון 2006.
פרופסור גביזון זכתה בפרס למחקר משפטי ע"ש צלטנר ובפרס אמ"ת במשפט, וכן זכתה, יחד עם הרב יעקב מדן, בפרס אביחי בעבור חיבור אמנה להסדרת ענייני דת ומדינה בין יהודים בישראל.

התחילה לקרוא לפני 6 שנים ו-7 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ