יגאל לוסין

יגאל לוסין

סופר

יגאל לוסין (נולד ב-22 במאי 1936) הוא עיתונאי, יוצר סרטים תעודיים היסטוריים וחוקר ספרות.
יגאל לוסין נולד ברמת גן וגדל בחיפה. הוא למד בבית הספר הריאלי בחיפה. שירת בנח"ל, בקיבוץ גונן וכמדריך בשבט הצופים של רמת גן.
את עבודתו העיתונאית החל במאמר אקראי על היינריך היינה שהתפרסם בעיתון "הפועל הצעיר" בשנת 1956 במלאת מאה שנה למות הינרייך היינה. עבד בעיתון "מעריב", 1957 - 1960, כיוצר ועורך של תכניות בקול ישראל, 1960 - 1968, שליח קול ישראל והטלוויזה בארצות הברית, 1968 - 1972 ומנהל התכניות ויוצר תכניות בטלוויזיה הישראלית, עד פרישתו בשנת 1993.
בקול ישראל נמנה עם יוצרי מגזין האקטואליה "היום הזה" ועם תכניות אקטואליה ותעודה אחרות. היה היוצר והעורך של סדרת הטלוויזיה עמוד האש, אשר הושלמה וראתה אור בשנת 1981. הסדרה משודרת מעת לעת בערוצים השונים ופרקיה אפשריים לצפייה באתר האינטרנט של רשות השידור. עיקרי הסדרה ראו אור גם בספר מהודר של תצלומים וטקסט בהוצאת שקמונה וכתר, 1982.
כתב וביים את "ירושלים שהייתה בספרד", סדרת טלוויזיה בת שמונה פרקים, שהפיק לוסין לאחר מחקר היסטורי ממושך. הסדרה התיעודית ההיסטורית הזאת הוקרנה בשנת 1992, במלאת 500 שנה לגירוש ספרד (1492). צוות הטלוויזיה הישראלית, בראשות לוסין, יצא למסע קולנועי־היסטורי ברחבי ספרד ופורטוגל לגילוי שרידיה של הקהילה היהודית המפוארת.
לוסין יצר, הפיק וביים תכניות תעודה שונות וסרטי תעודה, בין היתר, סרט תעודי על בית המשפט העליון עם חנוכת משכנו החדש. לוסין כתב וביים את הסרט התעודי בשפה האנגלית "ארץ התנ"ך" בהפקת יורם גלובוס. מפיק הסרט היה חגי פינסקר והצלם דני ברנע.
ספרו על תולדות המשורר, הסופר והעיתונאי היהודי הגרמני היינריך היינה, היינה: החיים הכפולים יצא לאור בשנת 2000 בהוצאת שוקן. הספר יצא לאור גם בשפה הגרמנית.
1.
2.
בכל תולדות הספרות לא היה משורר שהילך על קוראיו קסם, עינג וריגש אותם עד עומק הלב, ובד בבד המיט על עצמו כל־כך הרבה התנגדות, שנאה ורוגז. זהו סיפור אהבה־שנאה שאין דומה לו. היינריך היינה (1856-1797) נחשב המשורר הלירי החשוב ביותר בגרמניה (אחרי גתה) ואחד הכוכבים העליונים של שירת העולם. הוא היה סטיריקון, שכיוון את חציו השנונים אל מלכים ונסיכים; הוא היה הוגה דעות, שהשפיע על מרקס ועל ניטשה; הוא היה משורר־נביא שחזה את המהפכה הקומוניסטית, את עליית הנאציזם ואת השואה שזו תמיט על היהודים; הוא היה "הילד הנורא" של הספרות הגרמנית, ושילם על כך מחיר יקר בחרם ובגלות. שמו של היינה מתנוסס בראש כל דיון על הגניוס היהודי, לצד שפינוזה, מרקס, פרויד, קפקא ואיינשטיין, והנה גם במעגל הזה הוא שנוי במחלוקת – בין אלה הרואים בו את אחד מגדולי היהדות ובין אלה שאינם סולחים לו על טבילתו לנצרות. היינה אף הוא לא סלח לעצמו על כך. באחרית ימיו חולל סנסציה עם הוידויים ומנגינות עבריות, וכאשר סופר לו כי הכול מדברים על שיבתו אל היהדות, השיב: "מעולם לא התכחשתי ליהדותי, שאליה לא חזרתי, כי מעולם לא עזבתיה..." יגאל לוסין היה שנים רבות עיתונאי ובמאי סרטי תעודה בטלוויזיה הישראלית. הוא יוצרם של "עמוד האש", "ירושלים שהיתה בספרד" ועוד סרטים וסדרות על נושאים היסטוריים....

3.
4.

מישראל החמימה והכאוטית של ההווה, נשאבתי אל אירופה ההיא. היבשת שתחיה וניוון לוחמים על השליטה בה; שהבדלי מעמדות מפלגים את אוכלוסייתה; שקולמ... המשך לקרוא
22 אהבו · אהבתי · הגב

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ