ביקורת ספרותית על חיים סלומון - בן החורין מאת הווארד פאסט
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 31 ביולי, 2009
ע"י טוביה


"חיים סלומון" עבורי כיהודי הוא אחד הספרים המהממים ביותר שקראתי, במובן זה שהוא משאיר אותי בתהייה נדהמת האם המסופר בספר זה הוא שיחזור אמיתי של אירועים, או דמיון מופרך לחלוטין ?
חיים סלומון הוא סוחר יהודי החיי באמריקה בימי המרד נגד בריטניה, כאשר מספר מנהיגים אמריקאים החליטו להיאבק למען שחרורה של אמריקה מעול השלטון הבריטי.
הספר מתאר בעיקר את מאבק ההישרדות הכלכלית של צבא המרד שלחם נגד צבא סדיר, עדיף במספרו עדיף בכלי הנשק שלו ועם עדיפות כלכלית מובהקת.
למרות שנראה מאבק זה כנגד כל הסיכויים, היו רגעי משבר כאלו שתרומתו הכספית של חיים סלומון ותמיכתו העיקשת בצבא המורדים, אפשרו את המשכו של המרד.
במקום מסוים אחד הגנרלים שואל את חים סלומון. אם הוא יהודי, הלה משיב בחיוב, אז הגנרל שואל בפליאה ראיתי אתכם היהודים בכל מקום בין שורות המורדים ספקים, חיילים ואתה מוציא עבורנו את מיטב כספך. בשביל מה אתה עושה את זה ?
וחיים סלומון משיב בצניעות של סוחר, אבל אני מרשה לעצמי ללטש את שפתו הלקונית ולהסיף לא ממה שהוארד פאסט שם בפיו (ביושר ובהבנת הדמות) אלא ממה שאני מניח מסתתר בדבריו של חיים סלומון - החופש הוא עתידה של אמריקה וגם עתידם של היהודים החיים באמריקה ולמען הערך הנעלה הזה, אני מוכן להתמסר ולשלם הרבה.
סיפור המעשה עניני וזורם. התרגום של צ. רין בשפה שאיננו רגילים בה היום, אך בהחלט לא ארכאית אלא רהוטה ושוטפת.
בברכת קריאה מהנה.
טוביה.
מגבעת ישעיהו.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
tuvia (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
טוביה, ביקורת מצויינת! אני מאוד אוהב את התקופה הזאת. אשיג את הספר.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ