ביקורת ספרותית על מסתרי הרכבת הכחולה - ספרי מסתורין # מאת אגאטה כריסטי
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 5 בדצמבר, 2018
ע"י serena88


לאחר שקראתי ספרים רבים של אגטה כריסטי, די התמכרתי אליהם. נהניתי מאד מכל ספר! עם זאת בספר הזה נתקלתי באנטישמיות שלה. בפעם הראשונה שראיתי סימנים אנטישמיים הייתה בספר- עשרה כושים קטנים, בתיאור אחת הדמויות היהודיות שהיה בעצם נוכל ורמאי. בחרתי להתעלם מזה, חשבתי אולי זה משהו חד פעמי, למרות שבפנים לא הרגשתי בנוח. בספר הנוכחי אי אפשר לטעות, אגטה כריסטי מתארת את היהודי כנוכל, ערמומי ועם אף עקום. לאחר שקראתי על הנושא באינטרנט הבנתי שיש עוד ספרים שבהם מופיעות דמויות של יהודים שהיא מתארת אותם ממש לפי הסטראוטיפ האנטישמי- היהודי המכוער והנכלולי. החלטתי לוותר לגמרי על הקריאה של הספרים שלה.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פואנטה℗ (לפני 3 חודשים)
יו, שרון מוזס חזרה.
איזה קטע מצחחחחחחחחחחחיק
דיקלה (לפני 3 חודשים)
חחחחחחחחחחחח נכון
אפרתי (לפני 3 חודשים)
מסכימה עם כולכם ואמשיך לצרוך את כריסטי לנצח. דוידי צודק במאה אחוז. ואם מדברים כבר על סו קולד פתיחות ואנטי גזענות של ימנו, אז האנטישמיות מזמן לא היתה כל כך אופנתית כמו היום.
serena88 (לפני 3 חודשים)
עד כמה שידוע לי המילה"nigger" לא בהכרח מבטאת גזענות כיוון שזו מילה שהשתמשו בה בתקופה של כריסטי באופן רגיל. בעשורים האחרונים המילה הזו אסורה לשימוש, ולכן קראו לספר במהדורות חדשות "ולא נותר אף אחד." ממה שהבנתי מקריאה על הנושא באינטרנט, במהדורות החדשות, מצנזרים הערות גזעניות בספרים שלה. ומסתבר ששני הספרים האלה הם לא היחידים שיהודים מוזכרים בהם והתיאורים די דומים- נכלולי ערמומי, משתמש בחכמתו כדי לעשות רע, חושב שיכול לקנות הכל בכסף, אף עקום..:/
סקאוט, את צודקת שיש סופרים קלאסיים שככה מתבטאים על יהודים, אבל אצלי זו הייתה פעם ראשונה שנתקלתי באנטישמיות כזאת גלויה..וקראתי לא מעט ספרים..לי בכל אופן, זה ממש הוריד את החשק לקרוא את הספרים שלה.
דוידי (לפני 3 חודשים)
אני חושב שזה בעייתי לשפוט בני אדם בעבר על פי הסטנדרטים המקובלים היום. אבותינו החזיקו עבדים ולא ראו בזאת שום בעיה, הם הפלו באופן מחפיר בין גברים לנשים, הם חיו בדיקטטורה אלימה שפגעה בזכויות הפרט שכלל לא היו קיימות. אלה היו הסטנדרטים בתקופה ההיא.לשפוט אנשים בעבר על פי הסטנדרטים של היום נראה לי לא ראוי. אם היינו חיים לפני אלפיים שנה האם באמת היינו חושבים שעבדות היא לא ראויה? או שגברים שווים לנשים? סביר להניח שהיינו מסכימים את המוסכמות והדעות הקדומות של תקופתנו.
גלית (לפני 3 חודשים)
המקור הוא שיר ילדים שהיה מוכר בתקופתה של כריסטי היא מבטאת את רוח התקופה.
לא מצאתי אותה אנטישמית או גזענית,אם כי בהחלט יש לה לעיתים. דמויות גזעניות
עמיחי (לפני 3 חודשים)
כרמליטה, תודה רבה על ההבהרה.
בזכותך עיינתי בויקיפדיה וראיתי שמאוחר יותר נקראו הספר וסדרת הטלוויזיה שנעשתה על פיו "עשרה אינדיאנים קטנים".
אגב, השם האחרון הוא גם שם ספרו המוצלח למדי של שרמן אלקסי שכותב על חיי האינדיאנים בארה"ב של ימינו. יצא בהוצאת "חרגול".
כרמליטה (לפני 3 חודשים)
עמיחי -
השם המקורי של הספר היה "Ten little Niggers" = "עשרה כושים קטנים". בהמשך, כשצצו ענייני התקינות הפוליטית שונה שמו במהדורות נוספות ל-
And Then There Were None . מכאן שמו "ולא נותר אף אחד" בתרגום העברי החדש.
עמיחי (לפני 3 חודשים)
איני יודע מי החליט לקרוא לספר "עשרה כושים קטנים", לא בטוח שידה של כריסטי הייתה במעל, אבל בתרגום החדש בהוצאת "עם עובד" שיצא לאחרונה פשוט תירגמו את שם הספר המקורי: "ולא נותר אף אחד".
סקאוט (לפני 3 חודשים)
אני מאוד אוהבת את ספריה של כריסטי אבל צריך להבין שזה המצב ברוב הספרים. גם אצל גוגול, צ'כוב ועוד סופרים קלאסים דמותו של היהודי אינה מיטיבה עם העם היהודי...גם אצל דיקנס..אז אם כך, אם נוותר על כולם, נאלץ לוותר על תשעים אחוז מהספרים, לא חבל? גם אותי איזכורים אנטישמיים וסטראוטיפיים כאלה מאוד מקוממים אבל אני מצליחה להתעלם איכשהו.
Ayeletjon (לפני 3 חודשים)
עצם שם הספר "עשרה כושים קטנים" לא היה עובר היום. למרות שזה התרגום העברי, לא יודעת מה היה המקור. יכולה להבין בהחלט איך זה יכול להוריד את החשק לקרוא את הספרים שלה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ