מְכוֹנַת הַדִּבּוּר בְּתוֹר מוֹרֵה שָׂפוֹת

פֹּה מְדַבְּרִים עִבְרִית

שלמה יזרעאל

יצא לאור ע"י הוצאת אוניברסיטת תל אביב, בשנת 2012, מכיל 385 עמודים,


הוסף לסל
קנה חדש: ₪109.00 ₪98.10

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:30
369 התעניינו בספר

תקציר הספר
"מכונת הדיבור בתור מורה שפות: פה מדברים עברית" הוא שמה של ערכת תקליטים ללימוד עברית שיצאה לאור בגרמניה בשנת 1934, שנה וחצי לאחר עליית הנאצים לשלטון. (על פי הספר "עברית לעולים" מאת הרב ד"ר אמיל כהן). בערכה זו, הכוללת שיחות מחיי הארץ בתקופת המנדט הבריטי, אנו שומעים לראשונה עברית מדוברת בת התקופה, ועמה עדות לתקופה מרתקת בחיי העם והארץ. זו התקופה אשר בה עוצבה דמותה של ישראל המתחדשת ואשר בה הפכה העברית ללשון חיה, לשונם הטבעית והתוססת של ילידי הארץ.

החוקרים, איל יעקב איזלר, גדעון ביגר, שלמה יזרעאל, חיים א' כהן, גיא מירון, יעל רשף וצילה שלום, מנתחים את הרקע לעלייה הגדולה מגרמניה בשנים הראשונות לעליית הנאצים לשלטון, את עולמם של ה"יֶקים" שחיפשו ומצאו מקלט במולדתם ההיסטורית, את חיי היומיום בארץ ישראל, את דרכי לימוד העברית בגולה ובארץ, את העברית שדוברה בארץ בתקופת המנדט, ואת העברית הנשמעת בהקלטות אלה – רקעה ועיגונה בעברית המדוברת של ארץ ישראל.
עוד בספר סיפור קצר מאת יורם קניוק, המלַווה עדות היסטורית בת התקופה, הסיפור נכתב במיוחד עבור ספר זה. הספר מלווה באיורים וצילומים רבים וכן צילומים עדכניים מאת אורן יזרעאל המעשירים את החוויה התרבותית שבקריאתו.
ערכת התקליטים במלואה – הקלטות וחוברות לימוד – מוגשת לקורא באתר אינטרנט נלווה.

פרופ' שלמה יזרעאל הוא מומחה לבלשנות שמית ועוסק בחקר העברית המדוברת. מלמד במגמה לבלשנות שמית בחוג ללימודי התרבות העברית באוני' ת"א.©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ