המסע אל שחר היקום - סיפורו של מאיץ החלקיקים הגדול / אמיר אקסל

המסע אל שחר היקום

סיפורו של מאיץ החלקיקים הגדול

אמיר אקסל

יצא לאור ע"י הוצאת אריה ניר, בשנת 2012, מכיל 279 עמודים,ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
2
100% בנות
0 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:40
799 התעניינו בספר


תקציר הספר
מנין באנו, ממה אנו עשויים ולאן מועדות פנינו?

מה קרה במפץ הגדול?
כמה ממדים יש ליקום?
האם יש אנטי־יקום, ואם אין, כיצד נעלם האנטי־חומר?
מה טיבו של החומר האפל הממלא את הגלקסיות?
האם יש סכנה שפעילות המאיץ תיצור חור שחור שיבלע את עולמנו?

המאיץ הגדול להתנגשויות הדרונים הוא המכונה האדירה ביותר שנבנתה אי־פעם. המיזם הנועז הזה של צר"ן (CERN ), הארגון האירופי למחקר גרעיני, שואף לשחזר במנהרת הטבעת שלו שאורכה 26.5 ק"מ את תנאי החום והצפיפות העצומים ששררו לפני 13.7 מיליארד שנה בקירוב, בשברירי השנייה הראשונים אחרי הולדת היקום במפץ הגדול. כיום מחולל המאיץ התנגשויות פרוטונים במהירות של 99.9999991 אחוז ממהירות האור, הישג בל-ייאמן שלא הושג מעולם. בעזרת המאיץ הגדול מקווים המדענים לזהות את החלקיקים היסודיים ביותר שמהם בנוי החומר ביקום, להבין את החוקים העומדים ביסודם של כל כוחות הטבע – ואולי אף לפתור את חידת הבריאה.

אמיר אקסל מוביל אותנו לתוך חדרי הבקרה של צר"ן ברגעי מפתח ומציג לפנינו את הצוות הבינלאומי של המדענים השואפים להגשים את התקוות המזהירות שנתלו במאיץ. אקסל מסביר את המושגים המדעיים הנחוצים להערכת התגליות העתידות לנבוע מהמכונה הגדולה הזאת כאשר תופעל במלוא עוצמתה. לצורך כתיבת הספר ריאיין אקסל שלושה-עשר חתני פרס נובל בפיסיקה ומדענים רבים נוספים – פיסיקאים, קוסמולוגים ומתימטיקאים – ובעזרתם הוא מוביל אותנו למסע תגליות מרתק אל התרחשות שיש בכוחה לשנות את תפיסתנו את העולם.

המסע אל שחר היקום, פרי עטו של אחד מטובי הפרשנים הפופולריים של המדע החיים עמנו כיום, מאפשר לנו להתחקות אחר מהלכו של הניסוי המופלא ביותר בתולדות המדע, המבטיח לקיים את בקשתו של איינשטיין, "אני רוצה לדעת על מה חשב אלוהים – כל השאר הוא פרטים."
ד"ר אמיר ד' אקסל חיבר חמישה־עשר ספרי עיון, ביניהם חידת המצפן, שראה אור בעברית בהוצאת אריה ניר. אקסל הוא חוקר של ההיסטוריה של המדע באוניברסיטת בוסטון.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ