אמנות ורוח - יופי ואובדן ב`מוות בוונציה` / שי טובלי

אמנות ורוח

יופי ואובדן ב`מוות בוונציה`

שי טובלי

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד, בשנת 2011, מכיל 169 עמודים, ספרות » תיאוריה וביקורת ספרותספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנות
0 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:45
606 התעניינו בספר

תקציר הספר
הנובלה הקלאסית והאלמוּתית 'מוות בוונציה', שבמרכזה סיפור התאהבותו הכואבת של אמן מזדקן בנער כובש ורב-קסם, חוברה על ידי תומאס מאן ב-1911. מאז, נכתבו אודותיה תלי-תלים של פרשנויות מכל הסוגים – פילוסופיות, פסיכולוגיות, ספרותיות ועוד – במאמץ לפענח את סוד יופייה הנדיר ומורכבותה יוצאת הדופן.


מאה שנים לאחר פרסומה כותב הסופר וההוגה שי טובלי מסה מרהיבה ורבת-יופי, המעמיקה אל תוך הקשרים הנסתרים של הנובלה. לטענתו, 'מוות בוונציה' צופנת בחובה געגועים אל תרבות יוון הקלאסית - בה דת, פילוסופיה, רוחניות, אמנות וארוטיקה היוו אחדות אחת, בלתי ניתנת להתרה: חלק מנתיב יופי שלם, שהגיונו ומשמעותו אבדו לנו עם חלוף הדורות. לעומתו, הנתיב המשובש, שלאורכו נע גיבורו של תומאס מאן, הוא תוצאה ישירה של אובדן האחדות הזאת. זהו מצב טראגי, המונע מן האמנות, הארוטיקה והפילוסופיה, להשיג גאולה אמיתית של הנפש. רק אם נחַייה את הנתיב הזה, טוען טובלי, נוכל להשיב להן את כוחן ואת משמעותן המקורית.
“מה אפשר לומר עוד על 'מוות בוונציה'שטרם נאמר? מסתבר שאפשר, וחשוב שנאמר. המסה של שי טובלי היא לעצמה חיבור רליגיוזי בעל עוצמה הנובעת מהחיבור המיוחד לו – ושהוא מזהה אצל מאן - של יצר ויצירה, של ניתוח אנליטי נטול פשרות ומשכנע, המונע בלהט ההיקסמות מהחתירה אל הנשגב – דווקא בעידן ציני ובחברה שכבר ויתרה הן על ההיקסמות והן על הנשגב“.

חיים פסח, עורך ומתרגם"המסה היפהפיה של שי טובלי היא יצירה בפני עצמה. יש לה נשימה משלה, תנועה משלה ושפה משלה. אין זו רק מסה המפרשת ומבהירה את ההתרחשות הפנימית בנפשו של פון אשנבאך אלא זו מסה על האובססיה. היא מטפלת בשורשי הדברים הקורים לאדם מול השלמות הדוממת של היופי, כפי שהיא מתגלמת בנער בן ארבע עשרה החובק במלוא נפשו תום שאין להביעו במלים".


אשר רייך, משורר ומתרגם©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ