מטרומן ועד אובמה

עלייתם וראשית שקיעתם של יחסי ארצות הברית - ישראל

אברהם בן-צבי

יצא לאור ע"י הוצאת משכל (ידיעות ספרים), בשנת 2011, מכיל 303 עמודים, עיון » מדעי המדינה


הוסף לסל
קנה חדש: ₪98.00 ₪88.20

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.4
80% בנים
4 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:37
2022 התעניינו בספר


תקציר הספר
מטרומן ועד אובמה: עלייתם וראשית שקיעתם של יחסי ארצות הברית-ישראל הוא תיאור מקורי ויסודי של מסכת היחסים בציר וושינגטון-ירושלים כפי שעוצבה והתגבשה מאז הולדתה של המדינה ועד ימינו אלה. זהו ספר חובה לכל מי שמודע לחשיבותם של יחסים אלה כנכס אסטרטגי ראשון במעלה עבור מדינת ישראל, ומודאג מסימני השחיקה בהם.
שתי תבניות מרכזיות השפיעו – זו לצד זו, לפעמים זו נגד זו ולעתים זו יחד עם זו – על יחסי ארה"ב-ישראל. האחת, "תבנית היחסים המיוחדים", מגלמת בתוכה את הלו"ז הערבי, התרבותי והאידיאולוגי של יחסי שני העמים. השנייה, "תבנית האינטרס הלאומי", משקפת את תפיסותיהם של ממשלים אמריקניים שונים באשר להיקף תרומתה של ישראל לקידום היעדים האמריקניים בזירת המזרח התיכון.

המחבר גורס כי "תבנית היחסים המיוחדים", ששיקפה בראשיתה תחושות הזדהות ואמפתיה עם ישראל, שרווחו בקרב מגזרים רחבים בדעת הקהל האמריקנית, נשחקה בהדרגה בעשורים האחרונים. בין היתר נחלשה גם הזיקה לישראל בקרב כמה מנִדבכיה של יהדות ארצות הברית, וזאת בעידן של פיצול פנימי גובר בקרבה. הספר מאיר תהליכי שקיעה אלה, ומצביע על השלכותיהם האפשרית על ישראל.

* * *

פרופ' אברהם בן-צבי הנו מבכירי החוקרים בישראל בתחום עיצוב מדיניות החוץ האמריקנית, ובפרט בזיקה למישור יחסי ארה"ב-ישראל. הוא קיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת שיקגו בשנת 1973, ופרסם עד כה עשרה ספרים ועשרות מאמרים, שנושאם העיקרי בחינת שורשיה והתפתחותה של הברית האמריקנית-ישראלית.
בעבר כיהן פרופ' בן-צבי, בין היתר, כמרצה באוניברסיטאות תל-אביב, ג'ורג'טאון וקורנל. מאז 2006 הוא משמש כפרופסור מן המניין במחלקה ליחסים בינלאומיים בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, ובה הוא גם מכהן כראש התוכנית למשא ומתן וקבלת החלטות ביחסים בין-לאומיים.


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ