מקומראן למהפכה התנאית - היבטים בתפיסת הטומאה / ורד נעם

מקומראן למהפכה התנאית

היבטים בתפיסת הטומאה

ורד נעם

יצא לאור ע"י הוצאת יד יצחק בן-צבי, בשנת 2010, יהדות » מחשבת ישראלללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
857 התעניינו בספר

תקציר הספר
המאות האחרונות לקיומו של הבית השני בארץ ישראל הצמיחו תסיסה רוחנית אדירה ומחלוקות חברתיות ודתיות. עם סיומה של תקופה זו, מתגלה לנגד עינינו תרבות יהודית חדשה, תרבותם של חז"ל, אשר עיצבה את אורחות החיים היהודיים לדורות רבים. אולם שורשי צמיחתו של עולם תרבותי זה לוטים בערפל סמיך, שכן אין בידינו ספרות שיצאה מחוגי החכמים או קודמיהם הפרושים, בימי הבית השני. הספר בוחן שאלות יסוד בתחום צמיחתה של ההלכה הקדומה בחלל הנפער בין עולם היצירה המקראי לבין הופעתה של ספרות חז"ל.

דיני טומאה וטהרה היו תחום הלכתי מרכזי ב עולמה של החברה היוהדית בימי הבית ואחריו. הספר מבקש להתחקות אחר מקורותיה של ההלכה הבתר-מקראית ואחר המגמות המשמשות בעיצובה מתוך ניתוח של ההלכות הקשורות בטומאת המת בספרות הבית השני לגווניה: מגילות קומראן, כתבי פילון ויוסף בן מתתיהו, וכן בשכבות המוקדמות של הספרות התנאית. הספר תוהה על שורש המחלוקות בין הזרמים הדתיים השונים, על האסטרטגיות הפרשניות המשמשות אותם ועל השקפות העומק המונחות ביסודה של החקיקה הדתית שלהם. מסתבר שפרטי הלכותיה של טומאת המת עשויים ללמד לא מעט על טיבן של טומאה וטהרה ועל מהותם של אדם, מוות, קודש, טבע ותרבות כפי שהובנו על ידי יוצריה ומוסריה של ההלכה הקדומה.

ורד נעם היא פרופסור לתלמוד בחוג ללימודי התרבות העברית, אוניברסיטת תל אביב. מחקריה עוסקים בספרות חז"ל, בספרות קומראן ובהלכה הקדומה. ספרה "מגילת תענית: הנוסחים, פשרם, תולדותיהם" יצא בסדרה "בין מקרא למשנה" הוצאת יד בן צבי.©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ