יהודי עולמי - מסעות אל ההיסטוריה המופלאה והקהילות העלומות / אליהו בירנבוים

יהודי עולמי

מסעות אל ההיסטוריה המופלאה והקהילות העלומות

אליהו בירנבוים

יצא לאור ע"י הוצאת בית-אל הפצה, בשנת 2010, עיון » הסטוריה - כלליללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
951 התעניינו בספר

תקציר הספר
מיהו בנדיטו אראח´ו, שהקים לעצמו בית כנסת עטור מגיני דוד באמצע היער הטרופי בצפון ברזיל? מה מחפשים מאתיים אפריקנים בני דתות שונות בבית הספר היהודי "שרון" שבבולאוויו, זימבאבווה? מיהו הרב הנערץ שכלא בחדרו חתן ביום חתונתו? ומה גרם לאיכרים מדרום טיאליה להתגייר ועלות לגליל העליון בראשית ימי המדינה?

סיפורו של העם היהודי בתפוצות הוא סאגה הנפרשת על פני כל היבשות וכל הזמנים. כבר ארבע שנים מפרסם הרב אליהו בירנבוים במוסף "שבת" של העיתון "מקור ראשון" את מדורו "יהודי עולמי". מתוקף תפקידו כמופקד על הכשרת רבנים לשליחות בתפוצות מחד, ועל קשר עם צאצאי עשרת השבטים ונדחי ישראל אחרים, פורש המחבר בפני הקוראים בכל שבועיים עוד פלח מהתמונה המופלאה והמרתקת של העולם היהודי, על האתגרים הרבים העומדים בפניו. דרך עטו ועדשתו של הרבה נפגשים הקוראים עם צאצאי אנוסים השומרים מסורת בת מאות שנים בפורטוגל ובאמריקה הלטינית, כמו גם עם דור ראשון ל´אנוסים´ מסוג אחר המחדשים את זהותם היהודית בפולין; עם קהילות הפועלות למניעת התבוללות, כמו גם עם כאלה המקבצות מחדש את הצאצאים האובדים, תוך הכלה וקבלה.

בשילוב מרתק ועממי של היסטוריה, סוציולוגיה ודילמות חינוכיות והלכתיות, הפך המדור לאחד הנקראים ביותר בעיתון - ואף זכה בפרס המצויינות לדיווח עיתונאי על התפוצות מטעם "בני ברית" לשנת 2008. בספר זה מקובצים לראשונה כשמונים מאמרים מן המדור, בעימוד מחודש ובליווי תמונות מרהיבות ומאלפות, המציגות את העולם היהודי כפי שלא נראה מעולם.

הרב אליהו בירנבוים נולד באורוגוואי, עלה ארצה בשנת 1972, שירת בצה"ל כקצין בשיריון ולחם במלחמת לבנון הראשונה. בשנות התשעים שימש במשך מספר שנים כרבה הראשי של אורוגוואי, והוא משמש עד היום כראש מכון שטראוס- עמיאל להכשרת רבנים ומכון ברן-עמיאל להכשרת מחנכים לתפוצות במוסדות אור תורה סטון וכרב עמותת "שבי ישראל" העוסקת בנדחי ישראל ובהשבתם לחיק העם היהודי. הוא משמש כחוקר במרכז רפפורט באוניברסיטת בר אילן וכדיין בבית הדין המיוחד לגיור של הרבנות הראשית לישראל.

יואב שורק הוא עורך מוסף "שבת" לתורה, הגות, ספרות ואמנות בעיתון "מקור ראשון" - המוסף הספרותי הגדול בישראל בהיקפו וברוחה תכניו, המשלב ספרות ושירה, ביקורת ואמנות, היסטוריה והגות, לצד שיח פובליציסטי מעמיק על דרכה של החברה הישראלית ועל התחדשות היהדות.


הקורא עיר הקורא מתי
אופיר עפולה לפני 4 שנים ו-11 חודשים מענה
שושי פלמור אלון שבות לפני 11 חודשים מענה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ