שוברט - מבט אל עולמו  / צבי צרי

שוברט

מבט אל עולמו

צבי צרי

יצא לאור ע"י הוצאת נהר, בשנת 2010, עיון » ביוגראפיותללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
689 התעניינו בספר

תקציר הספר
שוברט הוא רומן ביוגרפי מרתק, ראשון ויחיד מסוגו בעברית, המחיה את סיפור חייו של פרנץ שוברט - המלחין שבטהובן אמר עליו כי "יש בו ניצוץ אלוהי", ועל אף זאת לא זכה לתהילה בימי חייו הקצרים.
פרנץ שוברט, הצעיר החביב, נעים ההליכות והתמים, שנוצל על ידי מו"לים ממולחים ושרד רק בזכות ידידיו ואוהביו, עד מותו בגיל 31 והוא עני וחולה - היה מראשוני המלחינים הגדולים של התקופה הרומנטית. כיום הוא נחשב לגדול המלחינים המלודיסטים לצידו של רוסיני, וידוע כאביו מולידו מעצבו של הליד, השיר האומנותי, שלמילותיו גילה יחס של קדושה. ברוח זו הלחין את יצירותיהם של גתה, היינה ואחרים. המגע עם שירתו של גתה, כבר בראשית דרכו כמלחין לידר, סייע בידי שוברט ליצור את המודל של הליד. מודל זה שימש אבן דרך לבאים אחריו: שומאן, מנדלסון, ברהמס ואחרים.
שוברט, המבוסס על מחקר תיעודי רחב היקף ועל מאות מקורות היסטוריים, מזמן מפגש נדיר עם המלחין הגאון הנחבא אל הכלים הזה, וחושף את אישיותו הרומנטית המיוסרת והמאושרת כאחד - על רקע התקופה שחי בה.

צבי צרי הוא מחנך מוזיקלי שהעמיד תלמידים הרבה, ובהם מנגנים, מלחינים, מוזיקולוגים ומורים למוזיקה. בין ספריו נמנים "יסודות התאוריה של המוסיקה", הוצאת המחבר (לתלמיד, 1975; מדריך למורה, 1992); "דרכים בהוראת הסולפג" (הוצאת המחבר, 1996); "יומנו של מוצרט" (אור תו, 1999).

"... ספר זה, הנסמך על הביוגרפיה הדוקומנטרית הנרחבת של אוטו אריך דויטש, פורס לפנינו את קורותיו של שוברט, למן לידתו ועד מותו, בעוד העובדות הביוגרפיות היבשות של מהלך חייו הופכות לנגד עינינו לסיפורים מרתקים מלאי עניין. אנו מובלים לבית הוריו של שוברט, מתלווים אליו למוסד שבו רכש את השכלתו המוזיקלית, מתוודעים לווינה שלו, לחבריו המוזיקאים והאמנים, משתתפים איתו בשוברטיאדות, שומעים את הרהוריו וחולקים עמו את העליות והמורדות בחייו."

פרופ´ יהודית כהן, החוג למוזיקולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.


הקורא עיר הקורא מתי
AmiRach ירושלים לפני 7 שנים ו-9 חודשים מענה


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ