ההר שהיה כמפלצת - הגולן בין סוריה וישראל / יגאל קיפניס

ההר שהיה כמפלצת

הגולן בין סוריה וישראל

יגאל קיפניס

יצא לאור ע"י הוצאת מאגנס, בשנת 2009, ישראל וציונות »ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
1294 התעניינו בספר


תקציר הספר
סיפורו של הגולן ומקומו בין סוריה לישראל אינו נחלת העבר. הוא שזור בהוויה המדינית של שתי המדינות גם כיום. השיח הציבורי על עתידו המדיני של הגולן והשיחות הישירות והעקיפות בין ישראל לסוריה, נשענים במידה רבה על זיכרונות אישיים וקולקטיבים, ואלה מטבעם מתבססים על העבר. בעיני הציבור בישראל נבנה בשנים 1967-1948 הדימוי של ההר שהיה כמפלצת. דימוי זה היה בשיאו ערב מלחמת ששת הימים, ביוני 1967, אבל המשיך להתעצב ולהשתמר בזיכרון הקולקטיבי ונותר קבוע בו גם היום.

הספר מציג את הנוף היישובי של הגולן לפני יוני 1967, ועוסק בסוגיות הגבול בין ישראל לסוריה בשנים 1967-1948, ובהתיישבות הישראל בגולן על כל היבטיה לאחר מלחמת ששת הימים. במבוא לספר מוזמנים הקוראים לבחון את הפער בין הזיכרון לבין ההיסטוריה בכל הנוגע לגולן ולעימות בין ישראל לסוריה.

שאלת העתיד המדיני של הגולן חשובה לעתיד מדינת ישראל. הדיון הציבורי בנושא, וההחלטות שיתקבלו, מן הראוי שיהיו על בסיס הכרת העובדות ההיסטוריות ובמנותק ככל האפשר מההיבט הרגשי. קריאת הספר מציעה כלים לכך, ולכן הוא חיוני לכל מי שנדרש לנקוט עמדה בנוגע לגולן ומקומו בין סוריה לישראל - הציבור הישראלי בכל ומקבלי ההחלטות בפרט.

ד"ר יגאל קיפניס הוא חוקר הגולן במאה העשרים. חקלאי וחבר מושב מעלה גמלא ברמת הגולן. בעל תואר ראשון בהנדסה מהטכניון בחיפה, ובעל תואר שני ושלישי בלימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה.


הקורא עיר הקורא מתי
דן רמת גן לפני 3 שנים ו-8 חודשים מענה
fastrunner חיפה לפני 6 שנים ו-10 חודשים מענה
דוד י-ם לפני 3 שנים ו-9 חודשים מענה
דוד ירושלים לפני 3 שנים ו-9 חודשים מענה


פרסומת

לקט ספרים מאת יגאל קיפניס
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של יגאל קיפניס


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ