בודדים על התל - קרב תל אֶ-סַקִי במלחמת יום הכיפורים / משה גבעתי

בודדים על התל

קרב תל אֶ-סַקִי במלחמת יום הכיפורים

משה גבעתי

יצא לאור ע"י הוצאת רעות, בשנת 2009, מכיל 264 עמודים,

הזמנה לטעימה: פרק מהספר


ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.75
75% בנים
3 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:52
6929 התעניינו בספר

תקציר הספר
בצהרי יום הכיפורים, 6 באוקטובר 1973, נשלחו חמישה צנחנים בפיקוד מפקד מחלקת החבלה של גדוד הנח"ל המוצנח 50, לאייש תצפית עומק על תל א-סקי, הנמצא כשלושה ק"מ מצפון ליישוב רמת מגשימים. בשעה 14:00 פרצה המלחמה ועל התל נחתה הפגזה סורית כבדה. הלוחמים שעל התל לא הבינו שפרצה מלחמה. מצפון להם החל הצבא הסורי במאמץ ההבקעה העיקרי שלו לתוך דרום רמת הגולן. מול מאות טנקים סוריים ניצבו אותה שעה רק כשלוש מחלקות טנקים מגדוד 74 של חטיבה 188 ובלמו אותם עד שאזלה תחמושתם בשעות הערב המאוחרות. פלוגת טנקים מוקטנת ד מגדוד 82 של חטיבה 7 שנשלחה לתגבר שתי מחלקות טנקים מגדוד 74, שבלמו את הסורים יחד עם מוצב 116, נתקלה בכוח סורי עדיף ושלושה טנקים שלה הושמדו. טנק אחד הצליח להיחלץ לאחור והצטרף ללחימה מול הסורים ב'ציר הנפט'. ארבעה טנקים בפיקוד המ"פ נחלצו דרומה והגיעו לתל א-סקי. מעט לפני חצות ירדו שני טנקים בפיקוד המ"פ מהתל בניסיון לחבור למוצב 116. בדרכם הם נתקלו בכוח סורי קדומני, שהחל בתנועה דרומה לעבר רמת מגשימים, השמידו את רובו וחזרו עם נפגעיהם לתל. בחצות הגיעו לתל שני טנקים, ועליהם שרידי שתי המחלקות מגדוד 74 שלחמו ליד מוצב 116 עד שתחמושתם אזלה.
בטרם עלה השחר של 7 באוקטובר הגיע חוד חטיבה סורית ממוכנת לתל. חמישה טנקים ירדו לקראתם, אך ארבעה נפגעו מיד ורק טנק אחד הצליח להיחלץ דרומה ולחבור לכוחותינו. רוב הטנקיסטים מארבעת הטנקים נחלצו ברגל לתל והצטרפו אל חצנחנים, שנותרו להילחם על ראש התל. חמשת הצנחנים וכעשרים שריונאים כותרו על-ידי הסורים בעת שמצאו מחסה בבונקר היחיד שעל ראש התל. בעוד הצנחנים בולמים את הסורים בכוחם הדל, ביצעו חבריהם מאותה פלוגה שני ניסיונות לחלצם. בשני הניסיונות שכשלו, נהרגו למרגלות התל 17 צנחנים. בשעות הבוקר כבשו הסורים את התל. 26 לוחמים כותרו בתוך בונקר קטן והחזיקו מעמד לא תחמושת, ללא מזון וללא מים במשך 48 שעות, כשמרביתם פצועים. רק בצהרי 8 באוקטובר הם חולצו על-ידי כוח מגדוד סיור של אוגדת מוסה פלד, שפעל תחת פיקוד חטיבת השריון במילואים 205.
הספר המכיל 264 עמודים, בכלל זה 16 עמודים עם מפות, מרשמי קרב ותצלומים, מתאר בפירוט רב את אחד הקרבות הדרמטיים שהתרחשו במלחמה בדרום רמת הגולן. בקרב תל א-סקי הראו כל הלוחמים דוגמה אישית, הקרבה, אומץ לב, נחישות, דבקות במשימה ובעיקר רעות. תמונותיהם של 35 לוחמים שנהרגו בתל ובסביבתו מופיעות בסוף הספר. בקרב זה נפלו גם ארבעה לוחמים בשבי הסורים במהלך ניסיונם להיחלץ. בשני הפרקים האחרונים בספר מנתח המחבר את ערכי 'רוח צה"ל' במבחן הקרב ואת הקרב על התל בראי עקרונות המלחמה. בספר, שראה אור בהוצאת 'רעות', מופיעה רשימת כל המקורות והראיונות ששימשו את המחבר בעת המחקר שערך לצורך כתיבת הספר.


הקורא עיר הקורא מתי
שלומיקו בני ברק לפני 4 שנים ו-4 חודשים מענה
ארנון ברעם אליעד לפני 9 שנים ו-5 חודשים מענה
שמשון פישר בית- חרות לפני 6 שנים ו-7 חודשים מענה
מוטי ברנדס יד מרדכי לפני 4 שנים ו-5 חודשים מענה


פרסומתהתחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-6 חודשים


התחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-8 חודשים


משה גבעתי (סופר על המוקד)
אל"ם (במילואים) משה גבעתי, סופר, והיסטוריון צבאי. שירת בחטיבת גולני בכל מסלול התפקידים – מלוחם ועד למפקד גדוד, נלחם בשורות החטיבה ממלחמת ששת הימים ועד למלחמת לבנון. גבעתי נפצע פעמיים: בספטמבר 1969 נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בדרום רמת הגולן; בספטמבר 1984 נפצע קשה בהתרסקות מסוק בבק... המשך לקרוא


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ