בחושך אפשר רק לחלום / דב דונייבסקי

בחושך אפשר רק לחלום

דב דונייבסקי

בשנת 2008, מכיל 208 עמודים, ישראל וציונות »

הזמנה לטעימה: פרק מהספר






ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנות
0 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:40
879 התעניינו בספר


תקציר הספר
מסמך אנושי מרתק. סיפור אמיתי!

סיפור מסעו של ילד יתום בעת מלחמת העולם השנייה.

דב דונייבסקי נולד ב-1934 למשפחה יהודית שקטה ושלווה בעיר רזינה שבבסרביה. בשנת 1941 חרב עולמו כשהפך, יחד עם הוריו ואחותו, לפליט נרדף. ההורים לא עמדו בתלאות הדרך הקשות ועד מהרה נפטרו, בזה אחר זה. שני היתומים הקטנים, הילד דב ואחותו דורה, נקרעו זה מזו לתקופה ארוכה עד ששבו והתאחדו, והיו בין בני המזל ששרדו את המלחמה.




דבר המלבה"ד

ערב שבת אחד, ב-1948, כשחיסלו את מחנות המעצר בקפריסין והביאו את המעפילים לארץ, הגיע לביתנו במושב חרות ילד-איש מוזר: חיוור, גלותי, שונה כל-כך מאתנו, הצברים – מכנסי שלושת-רבעי, תרמיל גדול על הגב, משקפיים גדולים עם מסגרת שחורה ועדשות עבות. קולו היה צרוד כמו קרקור צפרדע והוא דיבר עברית משונה במבטא זר – בקיצור, ילד פליט מהגולה. תכירי, זה אחיך החדש, אמרו לי.

כאמור, היה זה ערב שבת, ועל השולחן היתה חלה. כשהסתיימה הארוחה ונותרו שיירים מן החלה, שאל אם אפשר לקחת אותם. במשך שבועות אחדים, היה מנקה את השולחן משיירים.

הייתי אחות רעה, או לפחות לא חומלת. רק התחלתי להתבגר, לא היתה לי פרטיות – והנה הכניסו לי, בנוסף לאחי הקטן, עוד אויב הביתה.

כעסתי על כל העולם, ובעיקר על עצמי. לא אהבתי את ההסתייגות שלי מהעולה החדש, מעפיל בן-גילי שבא מן השואה, שצריך לקבל אותו בחיבוק ובאהבה.

הוא לא דיבר על העבר. לא סיפר דבר ממה שעבר עליו. שום דבר. רק עכשיו, אחרי יותר משישים שנה, התחיל לסבול מסיוטים, להתגעגע, לבכות ולספר.

"כתוב את הדברים," אמרתי לו, "אני אעזור לך לעשות מזה ספר. זה יעזור לא רק לך, כי אם גם לי. בשבילך זו התפרקות מזיכרונות קשים וכואבים. בשבילי זו כפרת עוונות."

כעת אני אחות טובה וחומלת. נפשי קשורה בנפשו הנסערת והכואבת. הספר הזה הוא תחילתו של הליך שיקומי.

לכולנו.
בינה אופק


רשימות קריאה בהן מופיע בחושך אפשר רק לחלום
ספרים שאני רוצה לקרוא | מיטוש בת 49 ממעלה אדומים רשימת הקריאה עודכנה לפני שנתיים ו-4 חודשים


פרסומת







©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ