"אנו יהודי פולין"? - היחסים בין יהודים לפולנים בתקופת השואה מן ההיבט היהודי / חוי דרייפוס (בן-ששון)

"אנו יהודי פולין"?

היחסים בין יהודים לפולנים בתקופת השואה מן ההיבט היהודי

חוי דרייפוס (בן-ששון)

יצא לאור ע"י הוצאת יד ושם, בשנת 2009, ישראל וציונות » הסטוריהספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
3
100% בנות
0 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:42
1277 התעניינו בספר


תקציר הספר
"אם עוסקים ביחסים בין פולנים ליהודים, צריך לייחד לכל הפחות כמה מילים על יחסם של היהודים כלפי הפולנים.

גם באומללותם היהודים זוכרים את מעשי החסד של הפולנים ואת היד המסייעת המושטת. אבל לעומת זה את העלבון וההשפלות - אשר לא יישכחו - אין הם רוצים לזכור".
אלמוני, גטו ורשה 1942

היחסים בין יהודים לפולנים בתקופת השואה הם אחת הסוגיות הסבוכות והטעונות ביותר בחקר התקופה. אולם, לעומת המחקרים הרבים העוסקים בשאלת מעורבותו של העם הפולני ברדיפת היהודים ובתגובותיו למעשי הרצח שביצעו הגרמנים על אדמתו, מעט מאוד נכתב על האופן שבו תפשו היהודים את סביבתם הפולנית בשואה.

בספרה "אנו יהודי פולין"? היחסים בין יהודים לפולנים בתקופת השואה מן ההיבט היהודי, ד"ר חוי דרייפוס (בן-ששון) מתחקה אחר האופן שבו תפשו יהודי פולין את סביבתם. בין השאר, המחברת דנה בשאלות האלה: האם ראו יהודי פולין בארץ מולדתם שותפה לרדיפתם על-ידי הגרמנים או שמא תפשו אותה כקרבן נוסף לרצחנות הנאצית? מתי ומדוע התבטלה תחושת האחווה ששררה בין יהודים לפולנים בתחילת המלחמה ופינתה את מקומה לרגשות קשים של זרות ואיבה? מה כתבו יהודי פולין בתקופת המלחמה על שכניהם הפולנים וכיצד השפיע הריבוד החברתי שלהם על האופן שבו תפשו את סביבתם? כיצד השפיעה המדיניות הגרמנית על עיצוב היחסים שנרקמו בין יהודים לפולנים בפולין הכבושה?

התשתית התיעודית הענפה שדרייפוס (בן-ששון) מתבססת עליה - עשרות יומנים ומאות מסמכים מארכיונים בארץ ובעולם - מעידה שגם תחת המשטר הנאצי, אשר שאף לנתק את היהודים מסביבתם, התמידו היהודים במגעיהם, הממשיים והדמיוניים, עם החברה הפולנית וניסו תדיר להעריך מחדש את העולם שסביבם. היומנים והמסמכים מציגים את תודעתם של יהודי פולין על אודות סביבתם, חושפים טפח מהמציאות שהם חיו בה וזורים אור על מקצת הגורמים שהשפיעו במישרין ובעקיפין על חייהם של יהודי פולין ועל מותם.


הקורא עיר הקורא מתי
רמי נוידרפר תל אביב לפני 5 שנים ו-9 חודשים מענה
טובי אלקנה לפני 6 שנים ו-4 חודשים מענה

התחיל לקרוא לפני 5 שנים ו-10 חודשים
©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ