אחד אלוהינו /

אחד אלוהינו
ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
242 התעניינו בספר


תקציר הספר
המלצת העורך:

הסופר ירון אביטוב והעורך רן יגיל רקחו בשקט-בשקט את אחת מהאנתולוגיות המשובחות שראו אור בעברית באחרונה. "אחד אלוהינו" מקבצת עשרות שירים, קטעי פרוזה וסיפורים קצרים שעוסקים בשאלת קיומו של האל, אותם כתבו כמה מבכירי הספרות העברית: יוסל בירשטיין, זלדה, אדם ברוך, אמיר גלבע, יהודה עמיחי, אהרון מגד, דוד אבידן, חיים באר, לאה גולדברג, ח"נ ביאליק, דן בן אמוץ, מאיר שלו ופנחס שדה (וזאת רק רשימה חלקית ומקוצרת).

"קיבצנו כאן טקסטים ספרותיים שנעים על הסקאלה שבין האמונה הדתית, האמונה שבלב ועד חוסר האמונה", כותב אביטוב בהקדמה. "סופר-סופר וטעמיו עימו, לעתים לפני ניסיון חייו. כי מי יכול, למשל, להתווכח עם יוצאים בשאלה ידועים כמו יהושע בר-יוסף, אשר רייך וישראל סגל, שנטשו את חיי הישיבה כעילויים ובחרו בחיי הספרות והחילוניות; או כמו חיים באר ודב אלבוים, שנטשו את הדת אבל נשארו קשורים אליה בעבותות".

החלוקה של האנתולוגיה פשוטה וחכמה. השירים והסיפורים פזורים בארבעה שערים - "יש אלוהים", "אין אלוהים", "פוסחים על שתי הסעיפים" (הכוונה לכותבים הנמנעים מקביעת עמדה נחרצת) ו"אמונות אחרות". החלוקה הבסיסית הזאת מקלה על הקריאה ומאפשרת לחוות מגוון פלורליסטי רחב של דעות ותפיסות. לצד קטעי שירה ופרוזה של סופרים ומשוררים ותיקים אפשר למצוא גם את תשובתו של הדור הבא: שהרה בלאו, דרור בורשטיין, משה אופיר, אריק גלסנר, רוני סומק, יעל ישראל, נאוה סמל ואבשלום קווה. התוצאה הסופית היא ספקטרום מרתק, מרגש ומעורר מחשבה. יש אלוהים? בטח שיש.

תקציר הספר:

"אתה מאמין באלוהים?" היא שאלה שכל ישראלי מצוי נתקל בה אין-ספור פעמים בימי חייו, וכמדומה שבכל פעם הוא משיב עליה קצת אחרת. את תשובותיהם של יותר משישים יוצרים עבריים מודרניים תוכלו למצוא בין דפי ספר זה, אסופה ייחודית בעריכת ירון אביטוב ורן יגיל, העוסקת בנושא שטורד את האנושות משחר ההיסטוריה – האמונה.

הקו המנחה של האסופה הוא פלורליסטי. הסיפורים והשירים הנכללים בה נעים בין האמונה לכפירה, ומחולקים לארבעה שערים: יש אלוהים, אין אלוהים, פוסחים על שתי הסעיפים ואמונות אחרות.

באסופה נכללים יוצרים "אמוניים" מובהקים וחוזרים בתשובה, לצד סופרים ידועים שיצאו בשאלה, וכן יוצרים חילוניים רבים העוסקים אף הם בסוגיה בהרחבה ומזווית שונה.


רשימות קריאה בהן מופיע אחד אלוהינו
לקרוא - אחרי דיאטת הקניות | עתליה בת 29 מבאר שבע רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-3 חודשים

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ