ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנות
0 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:62
2044 התעניינו בספר

תקציר הספר
המסורת המיסטית באסלאם, הידועה בשם סוּפיוּת, היא ביטוי לרצונם של יחידים וקבוצות לבקש את קרבתו האינטימית של האל באמצעות החוויה וההתבוננות. הסוּפִיות הניבה יבול מרשים ביותר של טקסטים בעלי עוצמה פואטית, הגות מעמיקה ותעוזה דתית יוצאת דופן. בספרות הסוּפִית משתקף עולמם הפנימי של המורים הסוּפים ותלמידיהם באמצעות אמירותיהם, שיריהם, דרכי ההוראה ואורחות החיים שהנחילו, חזיונותיהם, מעשיהם המופלאים והתנסויותיהם המיסטיות. מדובר בזרם מיסטי שהניב כמה מן השיאים המרשימים ביותר בספרות העולם. כתבי הסופים מתווים את הדרך לקשר עם האל, ומעניקים הסברים פסיכולוגיים ופילוסופיים מעמיקים המסייעים במימוש הדרך הזאת. הדרך הסופית היא דרך שונה בתכלית מדרכו של האסלאם הקנאי שבו וכמעט רק בו נתקל איש המערב.

הספר מכיל מבחר של קטעים שתורגמו מערבית ומפרסית מתוך למעלה מ-500 טקסטים סופיים, החל בימיה הראשונים של הסופיות ועד לימינו. הקטעים מלווים בהסברים מאירי עיניים על הדרך הסופית ועל האמונה המיסטית שמאחוריה.

האנתולוגיה מחולקת לשערים, לפי נושאים: הסופים בעיני עצמם, החבורה הסופית, תחנות ומצבים, פרקטיקות סופיות, הפסיכולוגיה הסופית והידיעה המיסטית. לכל פרק כתבה פרופ' סבירי הקדמה על הנושא ולאחר מכן מופיעים הכתובים הסופיים המדגימים את אותו נושא. בסוף הספר מופיעים נספח שמות, מפתח פסוקים מהקוראן, קיצורים, ביבליוגרפיה ומפתח כללי.

פרופ' שרה סבירי היא בוגרת האוניברסיטה העברית בה לימדה שנים רבות. בעבר לימדה גם באוניברסיטה של לונדון ובאוניברסיטת אוקספורד. בשנים האחרונות חזרה ללמד באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים לערבית ולמדע הדתות. האנתולוגיה הסוּפִית היא תולדת שנים רבות של התעמקות במסורת המיסטית הסופים לא רק במחקר אקדמי, אלא גם במפגשים עם מורים סופים ובהתנסות אישית במדיטציה הסופית.

האנתולוגיה מיועדת הן לקוראים המבקשים לטעום, באופן אותנטי ככל האפשר, מטעמה של המיסטיקה הסֿוּפִית, הן לחוקרים ולתלמידים של שיטות דתיות ומיסטיות אחרות, שעד כה עמד לרשותם מבחר מצומצם מדי או ייחודי מדי של טקסטים סֿוּפִים בתרגומים לשפות אירופאיות, ועוד מועט מזה בעברית. היא מיועדת גם לחוקרים ותלמידים של דת האסלאם וספרותה, אשר על אף בקיאותם בערבית או בפרסית ובספרות האסלאם, נותרה הספרות הסֿוּפִית דרך כלל זרה להם ומסוגרת בתוך עצמה.

האנתולוגיה רואה אור בסדרת הדתות של ההוצאה לאור של אוניברסיטת ת"א והוצאת מפה, בעריכת פרופ' אביעד קליינברג, בשיתוף המכון לתרגומי מופת.


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ