תקציר הספר
תקציר הספר:

רנה דקארט, ראשון הפילוסופים המודרניים, מוכר כמי שהתווה דרך חדשה אל האמת. הוא מציע מתודה אחת ויחידה לחקירת כל תחומי הידיעה, המבוססת על דרך פעולתה ה"טבעית" של רוח האדם.

החיפוש אחר האמת המדעית, האובייקטיבית, כרוך לפי דקארט בהתכנסות אל העצמי. זהו תהליך אינטימי ופרטי של התבהרות והזדככות פנימית, שתכליתו לאפשר להוגה לחרוג מתחום הווייתו הסובייקטיבית ולהתוודע אל הממשות האובייקטיבית, החיצונית.

הספר שלפנינו מבקש לבחון מחדש את יחסו של דקארט למתח פנימי הנוכח בכל תחומיה ורבדיה של מחשבתו: בין הסובייקטיבי לאובייקטיבי, בין הקונקרטי לאוניברסלי, בין הפרטי והנסתר ממבטו של הזולת, לבין הגלוי והפומבי.

חוסר האפשרות לסלק את המתח בין יסודות מנוגדים אלה, הנתפס בדרך כלל כעיקר חולשתה של ההגות הקרטזיאנית, מוצג בספר זה כמה שאפשר את אחד מהישגיה החשובים והמשמעותיים ביותר: התגבשותה של תפיסת רציונליות דינאמית, פרוצדורלית, המייחסת לאדם תפקיד יוצר בתהליך הכרתה של האמת.

ד"ר נועה נעמן צאודרר היא מרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. מחקריה עוסקים בפילוסופיה המודרנית, תוך התמקדות בהגותם של רנה דקארט, ברוך שפינוזה וגוטפריד וילהלם לייבניץ.

דקארט - בדידותו של פילוסוף מאת: נועה נעמן צאודרר בהוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אבי, תרגום טקסטים מלטינית: איילת אבן עזרא, עריכה לשונית: ענת לויט, עיצוב עטיפה: יעל בר-דיין, 301 עמודים.


רשימות קריאה בהן מופיע דקארט - בדידותו של פילוסוף
wish list | פולינה בת 24 מראשלצ רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-10 חודשים


אהרון דוד גורדון האדם ודעותיו
פרופסור הוגו
רשימת הקריאה של ראובן פלד | ראובן פלד בן 41 מרמת גן רשימת הקריאה עודכנה לפני 4 שנים ו-2 חודשים

התחיל לקרוא לפני שנה ו-10 חודשים
©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ