וודו - מבוא קצר - סדרת הדתות # / אסטריד רויטר

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
423 התעניינו בספר


תקציר הספר
השם 'ווּדוּ' מעלה בנו אסוציאציות של טקסים אקסטטיים שמעורבים בהם מוזיקה קצבית, ריקוד פרוע והעלאת קורבנות. הוא מזכיר סיפורי אימה על זומבים, מתים-חיים העושים את רצון אדוניהם, בובות שסיכות תחובות בהן, רוחות שנכנסות במאמינים ומדברות מגרונם.
הווּדוּ, ודתות האפריקניות האחרות שהגיעו עם העבדים לעולם החדש, אכן יש להן קשר לכל אלה. אבל זהו רק חלק מן הסיפור, שנמשך עד לימינו וממשיך לסקרן ולצרף אליו אלפי מאמינים. הספר 'ווּדוּ' מאת אסטריד רויטר, רואה אור בימים אלה, בסדרת דתות העולם המשותפת להוצאת מפה ולהוצאה לאור של אוניברסיטת ת'א, בעריכת פרופ' אביעד קליינברג ומעניק מבוא קצר לתולדות הוודו ודתות אפריקאיות נוספות.
הסיפור המלא על הווּדוּ כולל את מסען של הדתות האפריקניות מאפריקה אל העולם החדש, את המיזוג בין דתות אלה לבין דת האדונים הנוצרית, את השימוש שעשו בהן השחורים כדרך לשמור על זהות, על כבוד ועל תקווה, בעולם הנורא שאליו הביאו אותם ספינות העבדים. אסטריד רויטר מציעה לנו מבוא קצר לסיפור המדהים הזה.
אבל לא מדובר רק בדת עתיקה, אלא בדת חיה ונושמת - הווּדוּ זוכה בימינו לפריחה. מדריכי ווּדוּ למתחילים מפתים חניכי כישוף מטעם עצמם באמצעות מרשמי כישוף, ואף מספקים לפרקים את הציוד הנדרש לטקס ווּדוּ מוצלח במשפחה, בין חברים, או במשרד, כמו בובת ווּדוּ עם סיכות שחורות ולבנות, המותאמות לכישוף טוב ולכישוף רע. קהילות הווּדוּ הפועלות כיום רואות את עצמן משפחות רוחניות מורחבות. הקשרים המשפחתיים מסייעים לא רק בקידום התכלית הרוחנית, אלא גם בכינון התשתית החברתית, כלומר בטיפוח אחריות הדדית ובקיום חובת מתן סעד לחברי הקהילה. גם על מצבן כיום מספרת רויטר בספר.
אסטריד רויטר, מומחית בתחומי מדע הדתות והאתנולוגיה, עוסקת שנים רבות בחקר ההיסטוריה של הדתות האפרו-אמריקניות.לקט ספרים מאת אסטריד רויטר
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אסטריד רויטר


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ