הזיכרון האנושי - על התפקיד החיוני של זיכרון ושכחה בחיינו / ג`ונתן קוט

הזיכרון האנושי

על התפקיד החיוני של זיכרון ושכחה בחיינו

ג`ונתן קוט

יצא לאור ע"י הוצאת מטר, מכיל 245 עמודים, תירגום: תמר אלמוג. עיון »ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
67% בנים
2 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:42
1156 התעניינו בספר


תקציר הספר
בסוף שנות ה-90 איבד הסופר המוערך ג'ונתן קוט חמש-עשרה שנים מחייו. בעקבות כמה וכמה מחזורים של טיפולים בהלם חשמלי, נגד הדיכאון הקליני החמור ממנו סבל, לא יכול היה קוט לזכור דבר מכל מה שחווה מ- 1985 עד שנת 2000. לא נותר ולו בדל זיכרון ממערכות היחסים האינטימיות שלו, ממסעותיו, מכתביו, מן השמחה והצער שחווה.
עולמו של קוט חרב עליו בשל האובדן הזה, אולם הוא גייס את כוח רצונו כדי לנסות ולהבין מה בדיוק קרה לו, ולחקור את מסתורי הזיכרון האנושי באמצעות נוירולוגיה, פסיכולוגיה, רוחניות וספרות. התוצאה היא התבוננות יוצאת דופן על התפקיד החיוני של הזיכרון והשכחה בכל היבט של חיי האדם.
קוט מנסה לרדת לעומקן של ההשלכות האישיות והרפואיות של המקרה שלו עצמו, בין השאר באמצעות פנייה למומחים במגוון תחומים כדי לקבל מהם את התובנות הייחודיות שלהם על הזיכרון האנושי. הנוירולוג ג'יימס מקגאו דן בשאלות מדוע המוח נוטה לזכור דבר אחד יותר מאשר אחר, וכיצד המדע יכול לעזור לנו לשכוח טראומה. הסופר דיוויד שנק מספר כיצד הצליחו חוקרים לזהות את מחלת האלצהיימר, וכיצד עברו טיפולים בשיטיון (דמנציה) שינוי דרמטי בשנים האחרונות.
הפסיכולוג מהרווארד ריצ'רד מקנלי תוהה מדוע זיכרון ודמיון מתבלבלים לעתים קרובות כל-כך, בלבול שמקשה להכריע בדבר אמיתותם של זיכרונות משוחזרים. השחקנית אלן ברסטין מגלה כיצד שחקנים מגייסים זיכרונות רגשיים במאמציהם להיכנס לתפקיד. ההוגה והסופר הרוחני תומס מור חוקר את הקשרים העמוקים בין זיכרון ונשמה.
במהלך מסעו מגלה קוט שהאובדן שלו אמנם אינו הפיך, אולם הוא גם הרוויח הבנה עמוקה יותר של האופן שבו זיכרון מעצב ומגדיר את חיינו, ואהדה לאלה שנאבקים לזכור או לשכוח. אף שהחל את מסעו שבור לב, קוט מקבל בסופו של דבר השראה מכוחה של התודעה האנושית ומעדינותה. הזיכרון האנושי הוא ספר מאיר עיניים ומקורי, יצירה של סופר בעל נחישות יוצאת מן הכלל ותובנה חודרת.
" "הזיכרון האנושי מציג את הזיכרון כמכלול, מתאר כל אחד מהיבטיו הרבים בדרכים רבות עוצמה ומעוררות מחשבה. רק לעתים רחוקות הוצג הזיכרון בחיוניות יצירתית ובתבונה מבריקה כל-כך. ג'ונתן קוט מצטייר כגריאו (משורר עם) של זיכרון ושכחה, אורג את המרבד העשיר של מדע ואמנות, שכל ולב, אישי וקדוש."
דניאל גולמן. (מחבר אינטליגנציה רגשית, בעברית בהוצאת מטר).
" "הזיכרון האנושי הוא ספר מפחיד, ספר מלמד. ג'ונתן קוט העניק לנו יומן, שיר, שיחה ואולי יותר מכל דבר אחר, זעקת כאב וזעם נגד מחלת הנפש ולא פחות מכך נגד הקהילה הרפואית שאינה גלוית לב איתנו באשר להשפעות הרות האסון לעתים קרובות של הטיפול בהלם חשמלי. זוהי חקירה גדולה ואישית מאוד של תודעה, זיכרון, רוח, מדע, מציאות, אהבה - והיא משקפת את הרצון הבלתי נלאה של אדם לתבוע לעצמו מחדש חיים יצירתיים ובעלי משמעות."
ריצ'רד גיר
" "ג'ונתן קוט משתמש בחוויה הנוקבת של אובדן חמש-עשרה שנים של זיכרונות כדי לפענח את תעלומות פעולתו של מוחנו. זהו סיפור בלשי רגיש שחוקר את הים הגדול של תודעתנו."
יוקו אונו


רשימות קריאה בהן מופיע הזיכרון האנושי - על התפקיד החיוני של זיכרון ושכחה בחיינו
קריאה נעימה ♥ | WallFlower בת 19 מחיפה רשימת הקריאה עודכנה לפני שנתיים ו-1 חודשים

רשימת קריאה 2 | The Chemist בת 26 מרמת גן רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-5 חודשים

התחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-11 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ