ערביות, יהדות, ציונות - מאבק זהויות ביצירתם של יהודי עיראק / ראובן שניר

ערביות, יהדות, ציונות

מאבק זהויות ביצירתם של יהודי עיראק

ראובן שניר

יצא לאור ע"י הוצאת מכון בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח, בשנת 2005, מכיל 666 עמודים, עיון »ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
866 התעניינו בספר

תקציר הספר
בשנות העשרים צמח בבגדאד חזון לאומי, חברתי ותרבותי שסיסמתו 'הדת לאלוהים והמולדת לכולם' - מדינאים, מחנכים ואנשי ספרות ואמנות מוסלמים, נוצרים ויהודים חתרו לבנות את עיראק כמסגרת לאומית ערבית חילונית בהשראת הישגי הציביליזציה המודרנית. "האביב הגיע", כתב אז המשורר אנור שאול, "הביטו אל השדות והעמקים,הבוסתנים והגנים שעטו בגדי משי מבהיקים!"

המחקר שלפנינו עוסק בנסיבות צמיחתו שחל החזון בקרב יהודי עיראק, ביחסי הגומלין בין המערכת התרבותית הערבית-יהודית לבין זו הערבית-אסלאמית ובאופייה של היצירה, שהתפתחה מתוך העדפה פנימית אסתטית מודעת של הלשון והתרבות הערבית - מבעד לאספקלריה הספרותית ביטאו משוררים וסופרים יהודים פטריוטיות עיראקית והתלהבות עזה לפעול בשדה היצירה הערבית. אלא שהאביב של בגדד היה קצר. החרפת המאבק בין הציונות לבין התנועה הלאומית הערבית והקמת מדינת ישראל הביאו להגירת הרוב המכריע של יהודי עיראק למדינה היהודית. הטשטוש בהבחנה בין 'יהודי' לבין 'ציוני' בקרב קובעי הטעם בתרבות הערבית גרם לדחיקת היוצרים היהודים לשוליה הדחויים של תרבות זו. לכך הצטרף יחסו המתנשא של הממסד הקנוני העברי בישראל. לתרבות הערבית כעוינת ונחותה. גסיסתה של היצירה הערבית של היהודים הייתה אפוא בלתי נמנעת. הספר מתחקה אחר החזון ושברו - לאחר יותר מאלף וחמש מאות שנים נסתם בימינו הגולל על המעורבות אקטיבית של יהודים בתרבות הערבית.

ראובן שניר, פרופסור לשפה וספרות ערבית באוניברסיטת חיפה, הוא חוקר של המיסטיקה האסלאמית, הספרות הערבית ותרבותם של היהודים הערבים.
ראובן שניר (סופר על המוקד)
ראובן שניר נולד וגדל בחיפה, למד בבית הספר הריאלי העברי, ועשה את חוק לימודיו מהתואר הראשון עד השלישי באוניברסיטה העברית. למד פילוסופיה וערבית לתואר הראשון (1979-1976). תואר שני למד בחוג לשפה וספרות ערבית (1982-1979) ובעבודת הגמר שלו, בהדרכתו של פרופסור מאיר יעקב קיסטר, ההדיר וערך את כתאב... המשך לקרוא


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ