הארנק והחרב

המהפכה המשפטית ושברה

דניאל פרידמן

יצא לאור ע"י הוצאת ידיעות ספרים, בשנת 2013, מכיל 631 עמודים, עיון » פוליטיקה - ישראל


הוסף לסל
קנה חדש: ₪128.00 ₪115.20

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.75
100% בנים
4 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:26
1387 התעניינו בספר


תקציר הספר
מכלול היחסים המורכב בין הרשות השופטת לבין הזרועות המבצעת והמחוקקת הוא מרכיב קריטי במשטרה של המדינה, באופייה ובערכיה. בישראל עברו יחסים אלה, בפרק זמן קצר יחסית, תהפוכות מרחיקות לכת, שבתצורתן הקיצונית איימו לפגוע בחסינותה של הדמוקרטיה הישראלית וביכולת תפקודה. את תנועת המטוטלת בין מערכות השלטון סוקר פרופ' דניאל פרידמן בספר זה, הנקרא גם כהיסטוריה מרתקת של הפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים.

כיצד אפשרה התערערות המערכת הפוליטית את העצמת כוחה של מערכת המשפט? כיצד עבר כוח שלטוני אדיר מהגופים הנבחרים, הממשלה והכנסת, לגופים ממונים? כיצד במסגרת דוקטרינת "הכול שפיט" גלשה מערכת המשפט לנושאים החורגים מתחומה? וכיצד איבדה הרשות המבצעת את יכולת המשילות, עד לשלב שבו החלה המטוטלת לנוע אט-אט בחזרה?

המחבר סוקר שורה ארוכה של ציוני דרך, בהם פרשת חשבון הדולרים של לאה ויצחק רבין; אירועי קו 300; משפטיהם של אריה דרעי, רפאל איתן ויעקב נאמן; פרשת בר-און-חברון; המאבקים בין בית המשפט ללשכת עורכי הדין; משפטו של חיים רמון וחקירותיהם של ראשי הממשלה נתניהו ואולמרט. בכתיבה רהוטה וקולחת, ומתוך מסד אדיר של ידע משפטי ופוליטי כמי שניצב בתוך המערכת ומחוץ לה, מנתח פרידמן את ההשלכות הפוליטיות של הצעדים שנקטה מערכת המשפט, עד למסקנתו המפתיעה בדבר הכרעותיה שסייעו בפועל לימין אף שמייחסים לה ערכים של השמאל הליברלי.

פרופ' דניאל פרידמן, חבר האקדמיה הישראלית למדעים וחתן פרס ישראל במשפטים, כיהן בתפקיד שר המשפטים ושימש דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב ודיקן הפקולטה למשפטים במסלול האקדמי במכללה למינהל.


ביקורות על הספר:

בן דרור ימיני ("מעריב" 25.10.2013): כדי להבין את מחזה האבסורד שלפנינו [בחירתם מחדש של ראשי הערים שהודחו על ידי בג"ץ] צריך לקרוא את ספרו של פרופסור דניאל פרידמן, "הארנק והחרב"... פרידמן גואל את ההיסטוריה המשפטית משכבת הקוסמטיקה האדירה שהגנה עליה. חשיבותו של הספר מצויה דווקא בסקירה העניינית של הפרשות הרבות מספור. זהו ספר חובה לכל סטודנט למשפטים...וזהו ספר חובה לכל מי שיש לו עניין בהיסטוריה המשפטית האמיתית של מדינת ישראל, זו שתמיד מסתתרת מאחורי מילות הקסם של "שלטון החוק".

משה גורלי ("כלכליסט" 7.7.2013): פרידמן מנתץ בכישרון אנליטי ובלשון סרקסטית כמעט כל קונבנציה משפטית שהתקבעה כאן ב-30 השנים האחרונות...הספר מגולל את ההיסטוריה של המשפט הישראלי מזווית ייחודית של אחד המשפטנים הבולטים כאן והיחיד שהעמיד אופוזיציה רעיונית ומעשית לאהרן ברק."פרסומתהתחיל לקרוא לפני שנתיים ו-8 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ