התנ"ך והחרב - אנגליה וארץ ישראל / ברברה טוכמן

התנ"ך והחרב

אנגליה וארץ ישראל

ברברה טוכמן

יצא לאור ע"י הוצאת זמורה ביתן, בשנת 1987, מכיל 343 עמודים, תירגום: אהרון אמיר. עיון » הסטוריה עתיקהספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.917
67% בנים
8 בנים   4 בנות
גיל ממוצע:46
2458 התעניינו בספר


תקציר הספר
ההיסטוריונית הנודעת, ברברה טוכמן, פורשת בספר זה את יריעת קשריה המורכבים והעמוקים של בריטניה עם ארץ ישראל.

לגבי בריטניה היתה ארץ ישראל לא רק "פיסת הקרקע הקדושה ביותר על פני כדור הארץ". היא היתה גם נקודת-החיבור הגיאוגרפית בין מזרח למערב, ראש-הגשר בין יבשות ונקודות-מוקד באסטרטגיה הקיסרית.

זיקתה המורכבת על בריטניה לארץ ישראל, ימים רבים קודם היותה למעצמה ימית ולקיסרות, מקורה במניעים תרבותיים רבי-פנים. הגורם החשוב ביותר במכלול תרבותי זה הוא התנ"ך, שהיה כ"אפוס הלאומי של בריטניה".

ברברה טוכמן מנסה להתחקות אחר התפתחותם של תאומי-המניעים שעמדו מאחרי מפגש גורלי זה: התרבותי והקיסרי, הרוחני והגשמי, התנ"ך והחרב.

מקורותיו של מניע-העוצמה מבוססים על עובדות של גיאוגרפיה, היסטוריה ופוליטיקה כוחנית. הרכיב השני הוא סבך של מיתוסים, מסורות ורעיונות, שלובים זה בזה וסותרים זה לזה. הסיפור המרתק החושף מניעים גלויים ונסתרים, חוצה ימים ויבשות ונשזר על פני מאות שנות היסטוריה.

הספר מספר בכוח תיאורי עז על תנועות הולכי-הרגל לארץ הקודש, על מסעי-הצלב, על מאמצי הסוחרים הבריטים להשתלט על סחרו של הלבאנט, על החזון של ישראל אנגליקנית, על פעלו של דישראלי ברכישת תעלת-סואץ וקפריסין, עד שהוא מגיע באמצעות הרצל וצ'מברליין, לנקודת-המפנה: הצהרת-בלפור והמנדט הבריטי על ארץ ישראל.כשאר ספריה של המחברת, גם ספר זה מתועד, שזור באניקדוטות היסטוריות ובתובנה מעמיקה. זוהי היסטוריה מרתקת של אחת התופעות התרבותיות-פוליטיות המכריעות בגורל הארץ והאיזור. הספר מלוּוה תמונות ומפתח מפורט.הקורא עיר הקורא מתי
אבי רמת גן לפני 4 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע התנ"ך והחרב - אנגליה וארץ ישראל
על הכוונת - היסטוריה | ניר בן מ רשימת הקריאה עודכנה לפני שבוע וחצי

הסטוריה בריטית | בנצי גורן בן מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-11 חודשים

התחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-6 חודשים


התחיל לקרוא לפני 7 שנים
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ