מיהו יהודי בימינו? - רב-שיח בשאלת הזהות היהודית - יהדות כאן ועכשיו # / מאיה ליבוביץ'

מיהו יהודי בימינו?

רב-שיח בשאלת הזהות היהודית

מאיה ליבוביץ' & דוד אריאל-יואל,מוטי ענברי

יהדות כאן ועכשיו
יצא לאור ע"י הוצאת ידיעות אחרונות, בשנת 2006, מכיל 206 עמודים, יהדות » מחשבת ישראלללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
725 התעניינו בספר


תקציר הספר
אסופת מאמרים העוסקת בהתמודדות עם שאלה הזהות היהודית. שלושת עורכי הסדרה רואים בפונדומנליזם ובתפיסה החד מימדית סכנה גדולה, והם מבקשים להביא קול ליברלי לתוך השיח הציבורי, מתוך כוונה להציג קשת וגוונים בפני הציבור הישראלי. מן העבר השני הם מתבוננים בציבור נרחב המתנכל לתרבותו, ורואים חשיבות עליונה בסיוע לציבור זה לנכס לעצמו את מה ששלו מלכתחילה, תוך הענקת לגיטימציה להעברת ביקורת ושאילת שאלות.

בספר דיונים גם על העליה והקליטה של יהדות חבר העמים, ומן העבר השני- על התפוצה היהודית האמריקאית שרובה משתייכת לזרם הרפורמי קונסרבטיבי.
הספר מחדש את מפעלו של בן-גוריון משנת 1958, שביקש לשמוע דעות ורעיונות של כ- 50 איש מהקשת הציבורית לשאלה מיהו יהודי. גם כאן ניתן למצוא תשובות מתשובות שונות, הנעות על הציר שבין גיור אורתודוקסי בלבד, דרך קביעת הזהות היהודית על פי האב דוקא ועד לגישה הומניסטית-חילונית, על פיה יהודי הוא מי שמזדהה אישית ומקבל על עצמו יהדות וישראליות. בין הכותבים תוכלו למצוא את גרשום שלום, יוסי ביילין, מנחם בן, אריק יופה, שולמית אלוני וגם גיל קופטש.

מאיה ליבוביץ'- הרבָּה של קהילת מבשרת ציון. ילידת הארץ הראשונה שהוסמכה ב-1993. מלמדת פרשת השבוע בבית המדרש וב -Hebrew Union College של היהדות המתקדמת בעולם. בת למשפחה ניצולת שואה, אנטי-דתית, שיצרה אצלה את החוסר בדת ולימים- את האהבה אליה.

מוטי ענברי- איש יחסי הציבור של התנועה הרפורמית בארץ. מסיים בימים אלו דוקטורט בנושא תנועות משיחיות בישראל בת ימינו. מרגיש שדוקא מתוך חקירת הפונדומנטליזם נפתח לפלורליזם ואף להשפעות עידן חדש.

דוד אריאל-יואל - לשעבר מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת. כיום רבה של קהילת לואיוויל- קנטאקי שבארה"ב.

מיהו יהודי בימינו? רב שיח בשאלת הזהות היהודית, ורכים: מאיה ליבוביץ', דוד אריאל-יואל, מוטי ענברי, מתוך הסדרה יהדות כאן ועכשיו בעריכת רוחמה וייס.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ