ביקורת ספרותית על היינו שקרנים - פרוזה עשרה # מאת א' לוקהארט
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 19 במרץ, 2015
ע"י cause she's dead


אלוהים ישמור לקחו לי כמה ימים להבין שהיא רק דמיינה את החברים שלה ושהם מתו. אבל אחר כך כבר שחכתי מהספר, בניגוד למה שכתוב על הכריכה ("היינו שקרנים הוא ספר בלתי נשכח") ספר די משעמם, הפונט גדול מדי, יש מעט מדי מילים בכל פרק, ספר קצר מדי, השורות מדלגות כל הזמן. לא ממש הבנתי למה היא קוראת להם "השקרנים" מה הקטע?
כשבכותרת יש מוטיב שלילי זה תמיד מושך, אבל פה זה לא ממש מוצדק.
סיפור האהבה תפל ומשעמם, הכותבת לא מוצלחת במיוחד.
כשאני חושב על זה יש אולי חמישה או עשרה דפים מרכזיים ששווים משהו בכל הספר הזה. הוא מלא בציורים ודילוגים ואותיות גדולות מדי, פרקים קצרים מדי, מעט מדי אותיות בפרק ואפילו בדף, בסך הכול סיפור על ארבעה מתבגרים שיכורים שחשבו שהם חכמים, עשו שטות ושילמו עליה בחיים שלהם.
הסוף מטומטם ולא מפתיע, ולמען האמת כשחושבים על זה זה בעצם הסוף של כולם, מוות, וחוץ מזה היה אפשר לנחש שזה ייקרה והם ימותו, בסך הכל הילדה היא זאת שחייה באשליה ויש לה בעיה שכלית שמונעת ממנה להבין שהיא בעצם רצחה שלושה אנשים, מה שקרה זה שהכל התפוצץ לה בפרצוף. לדעתי מגיע לה לשבת הרבה זמן על דבר כזה, לא הבנתי ממש איך לא עשו לה כלום? בגלל שלא ידעו מה קרה או בגלל שהיא קטינה? בכל מקרה היא תמשיך לחיות עם המחשבה המוצדקת שהיא רצחה אותם, שלמה דווקא היא נשראה בחיים כשהם מתו, למה היא לא מתה גם? כמו שהיא אמרה בעצמה: "במשך שנים זה היה הדבר המהותי בחיי, הדבר שעיצב את חיי, אף על פי שאני בעצמי לא ידעתי זאת." [הדף האחרון]
לדעתי הכותבת לא הצליחה להעביר באופן מוצלח את הכאב של הילדה, הרגשות לא מצליחים לעבור לקורא. וזה הכל, בערך.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קריקטורה (לפני 3 שנים ו-8 חודשים)
היית יכול לכתוב: עדיין סקרנים על היינו שקרנים...1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ