ביקורת ספרותית על שירתה של טרויה מאת קולין מקאלוג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 21 באוגוסט, 2011
ע"י


באופן כללי, אני לא מאוד אוהבת רומנים היסטוריים... תמיד לוקחים סיפורים נהדרים ו"מכסחים להם את הצורה" (רק כי אני לא יכולה למצוא ביטוי מתאים יותר), עד שנשארת רק שלולית רירית ודביקה על הרצפה.
אבל "שירתה של טרויה" אינו כך. הספר כתוב בסגנון קולח ויפהפה, ובנוסף לא ניסה לשכנע אותנו שכל האירועים שסופר לנו עליהם לא אירעו, ושהכל בדיה. (אני יודעת את זה, אבל למה לא להעמיד שזה כן היה?).
במיוחד אהבתי את הפרקים מנקודת מבטו של אודיסאוס. משום שאודיסאוס יודע יותר מאחרים, אפשר להבין יותר... מה גם שמאז ומתמיד היה אודיסאוס הדמות האהובה עליי במיתולוגיה היוונית.
הספר נגמר ומשאיר טעם של עוד, ובכל זאת, טעם של נגמר. גמר - משום שהמלחמה נגמרה והמשך עשוי להיות משעמם. עוד - משום שאיכשהו הספר נראה קצר מדי בשביל להעביר עשר שנים, ומשום שאיננו רוצים שהעונג הצרוף שבקריאתו ייגמר.
אבל בעיה אחת - סגנון הכתיבה כלל איננו משתנה מדמות לדמות. קרה לי שקראתי בשקיקה פרק של אכילס, ולפתע גיליתי שהוא קורא לעצמו כנקבה, משום שהוא בעצם הלנה.
אם נתעלם מזה, הרי שהספר מוצלח ביותר, ואי אפשר לדעת ממנו שובע. אני, לפחות, לא ידעתי, ואני עדיין מחפשת רומנים היסטוריים על אותה תקופה שיתקרבו לרמה... אלוקים יודע שאני לא מוצאת.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
י. ווליס (לפני שנה ו-7 חודשים)
רומאן היסטורי טוב, שולח אותך לקרוא את המקור אם קיבלת את הרושם שהזכרת מרומאנים כאלה, סימן שהם אינם טובים.

צריך לומר שהרבה מהטובים שכן תורגמו, לא מודפסים עוד. חייבים צריך לזכור שמה שרואים בחנויות הספרים הרגילות, הוא רק אחוז מזערי מהספרים שיצאו בעברית מאז קום המדינה.

לכן *חובה* לבקר בחנויות ספרים משומשים, ולבדוק מה היה בעבר.
עדן20 (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
בעיה שלי עם השינויים בסיפור שלדעתי הכי מעניין ומיוחד במיתולוגיה. אני עדן, ואני חובבת של המיתולוגיה היוונית ובעיקר של הסיפור המדהים והמעניין של מלחמת טרויה. כחובבת קראתי את האיליאדה של הומרוס שמספרת על השנה האחרונה של מלחמת טרויה מבין עשר השנים, יצירה מופלאה שאני ממליצה בחום לכולם לקרוא, וגם עשיתי עבודה מעמיקה על כל דמות ודמות , מאל ועד חייל, כך שאני מכירה את הסיפור מצויין ותמיד נהנהת לקרוא עוד. יש לי בעיה עם הספר "שירתה של טרויה" חודש אני מחכה לקרוא אותו, הוא ישב לי בארון וכל יום ראיתי אותו ורציתי רק עמוד או פרק קטן, כולי השתוקקתי לראות מה הסופרת כתבה ואיך היא בחרה להציג את הסיפור בעייני האנשים שאינם מכירים אותו, כי ברור הרי שהוא יותר ידידותי לקורא מאשר האיליאדה. בקיצור התחלתי לקרוא אותו וראיתי כמה דברים שבאים לאפיין יותר את הדמויות מקאלוג הכניסה, ולדעתי היה בזה משהו נחמד לתת קצת יותר צבע לדמויות ושהקורא יבין עם מי יש לו עסק. אבל דבר אחד שאינני מסכימה איתו , ושאני חושבת שהוא הורס לחלוטין את הסיפור זה שפאריס הפך לילד הגדול מהקטור. דבר שכמובן לא נכון כי הקטור היה הבכור והיורש של פריאמוס והיה ידוע בתור בן אדם אחראי, חייל נאמן וגם בעל נאמן, ילד טוב שדואג לעירו ובמלחמה הוא נלחם למען ביטחונה ולא למען תהילתו, ופה הדבר שהכי בולט בסיפור זה השוני בינו לביןם פאריס שהיה-מפונק, חושב בעיקר על טובתו האישית, פחדן ועוד תכונות רבות המבדילות אותו מהקטור. מה שמקאלוג עשתה לדעתי זה להרוס לחלוטין את היופי בסיפור, אחד הדברים שיותר אהבתי זה את הסמכותיות והגדולה של הקטור שכל הזמן מנסה לתת לאחיו ערכים ולשנות אותו, זהנ גם מה שמראה לנו שהאופי והתכונות של פאריס הם מה שגרמו לו לקחת את הלנה כי היא הכי יפה ומגיע לו הכי יפה מזה משנה עם זה בא על חשבון העיר שלו . בעיקרון אני יכולה לדבר שעות על כל הסיפור הזה כי אני מעריצה של זה. אבל כל כך מעצבן אותי שיש אנשים שלא נחשפו לסיפו המקורי וכשהם קוראים את שירתה של טרויה הם יכולים לחשוב שזה ככה וזה פשוט פספוס של הסיפור הטוב והמקורי.
כמובן שאין לי שום דבר נגד הסופרת סגנון הכתיבה שלה מעניין וידידותי לקורא אין מה להגיד, אבל כשאת לוקחת סיפור בן 3000 שנה ונותנת לו פרשנות משלך את צריכה לדאוג על להשאיר את הדמויות והאנשים במקום שלהם, אני בעד לתת פרשנות אישית והלוואי ויום אחד גם אני אוכל לעשות משהו כזה אבל לשנות דברים משמעותיים ביצירה זה כבר להרוס אותה ולכתוב סיפור שונה לגמרי , להמציא פשוט סיפור ומעשייה משלך.
עדן סלח.
אנקה (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
למיכל - פנלופאה בלי יודים:) הנה הקישור לספר. תירצי תקראי לא תירצי לא תקראי.
אודיסיאוס של יחיעם פדן עדיין מחכה על מדף.

http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=1756
(לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
תודה! אמנם אני קרויה על שם מלכה תנ"כית, אבל אני לא יכולה שלא לזכור שהמלכה הזו הייתה מאוד אומללה... לא אכנס לזה, אחד התחביבים הגדולים שלי הוא ניתוח התנ"ך ויצירות ספרותיות...
הספר של מרגרט אטווד, כך מאייתים אותו? "פנילופיאה"? קראתי את "אודיסאוס", של יחיעם פדן, וצר לי לומר שממש לא אהבתי, מה לעשות...
אנקה (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
מיכל, את מלכה. את נקראת על שם מלכה תנכית ואת כשרונית ביותר בכתיבה. אהבתי מאוד את שירתה של טרויה.
ישנם ספרים על אודיסיאוס. חלק ממתין לי לקריאאה.
ישנו את הסיפור של פנלופה בספר פנילופיאה של מרגרט אטווד סיימתי אותו אתמול ביום אחד. אפילו לא רצוף.
יש לי גם ספר או שתיים באנגלית על טרויה שממתין לקריאה.
(לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה לך! אתה מחמיא לי מאוד...
עולם (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
מיכל, כושר הביטוי שלך הוא יוצא דופן יחסית לבת 12!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ