ביקורת ספרותית על מרכבת היהלום - תיבת פנדורין #10 מאת בוריס אקונין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 8 בדצמבר, 2017
ע"י Muhandes


הספר הזה הוא מועמד רציני להיות הספר הטוב ביותר שקראתי השנה. אני אקדים ואומר שקראתי את תשעת הספרים הקודמים ואהבתי את כולם עד האחרון שבהם, על כל הז'אנרים השונים שבהם משתמש הסופר. יכול להיות שהספר הזה הוא הטוב שבהם, אבל למרות זאת לא הייתי ממליץ עליו כטעימה ראשונה. אמנם אפשר כנראה לקרוא אותו בפני עצמו וליהנות ממנו, אבל לדעתי זו תהיה הנאה חלקית ביותר למי שלא מכיר את שאר הספרים.
הספר כולל שני סיפורים. הראשון שבהם ממוקם אחרי ספרי פנדורין האחרים, בזמן מלחמת רוסיה-יפן של 1905 והשני, לכאורה ללא קשר עד שהוא הופך להיות קשור מאוד, מתרחש בתחילת הקריירה שלו, בשנת 1878, כאשר הוא נשלח בשליחות דיפלומטית ליפן.
הדבר הראשון שעושה את הספר הזה כל כך טוב הוא הדרך שבה אקונין מצליח לחקור את התרבות היפנית של המאה ה-19 ולשלב אותה עם התרבות הרוסית של המאה ה-19. הסיפור הראשון, למשל, בנוי כמו הייקו וכל אחד מהפרקים בסיפור השני מסתיים בהייקו מסכם. אבל זה כמובן רק עניין צורני והעיקר הוא התוכן. תמיד אהבתי את הדרך שבה אקונין מצליח לפרוש לפנינו ולגרום לנו להיות מעורבים במשהו רחוק בזמן ובמקום כמו רוסיה של המאה ה-19. הוא מצליח לא פחות עם יפן באותה תקופה.
הדבר השני הוא הדרך שבה הספר מסביר כל כך הרבה דברים מהספרים האחרים בסדרה ובעיקר ביחסיו של פנדורין עם מסה ועם התרבות היפנית. גם ההבנה של היחס האניגמטי של פנדורין לנשים מועמקת ומובהרת. לבסוף, אבל בוודאי שלא פחות חשוב, הוא הסיפור עצמו, ובמיוחד הדרך שבה שני הסיפורים משתלבים. בלי לחשוף שום דבר, לקורא מצפה הפתעה משמעותית בסוף ואולי אפילו, כפי שהעטיפה טוענת, "סיומו של הרומן ישאיר גם את קוראי אקונין האדוקים ביותר פעורי פה".
אי אפשר כמובן שלא לשבח את התרומה של המתרגם וההערות המחכימות והמעמיקות, כפי שהתרגל כל מי שקרא את הספרים הקודמים בסדרה. לסיכום, אמנם אני לא בטוח שהספר נופל תחת ההגדרה המאוד קפדנית של "יצירת מופת" ואני חייב להודות שכמי שכבר מאוהב בסדרה אני אולי משוחד ובוחר להתעלם מהחסרונות של הספר (וכן, אני רואה את החסרונות), אבל זה היה כיף גדול וכמו שאמרתי, אחד הספרים שהכי נהניתי מהם השנה. הייתי נותן לו 4.5 כוכבים אילו יכולתי ומכיוון שאני נאלץ להחליט, אז חמישה כוכבים.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אלון דה אלפרט (לפני 7 חודשים)
אכן ספר משובח ומעניין, והתרגום של יגאל ליברנט (ממליץ לעקוב אחריו גם בפייסבוק) מופתי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ