ביקורת ספרותית על הקוסם מארץ קווארק מאת רוברט גילמור
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 5 בנובמבר, 2017
ע"י Muhandes


אני אוהב לקרוא ספר מדע פופולרי טוב מפעם לפעם ויש לי רקע מדעי אז אני נוטה לחפש ספרים שמעט מעמיקים יותר. הספר הזה עוסק בפיסיקת חלקיקים ופיזיקה קוונטית, נושא שיש לי ידע מאוד בסיסי לגביו, כך שהוא התאים לדרישה הזו. למרבה הצער, אני לא חושב שהספר עוזר במיוחד להמחיש את הנושא ולא נהניתי ממנו במיוחד.
אני אתחיל בפגם העיקרי לדעתי. אני מבין שפיזיקה יכולה להיות משעממת ואני רואה למה הסופר חשב ששילוב של אלמנטים מבדרים יכול להיות מועיל. אבל החיבור לקוסם מארץ עוץ לא עובד. הסיפור משמש אומנם כדי לקשור את התוכן אבל הוא לא משעשע, לא מצחיק והכי חשוב, לא עוזר בהמחשה. הדמויות אינן מייצגות שום דבר מסוים ולא עוזרות להמחיש את החומר - הן נראות אקראיות. ארבע המכשפות עוזרות להמחיש את ארבע הכוחות וזו אולי הדוגמא היחידה של דמות שממחישה משהן. כל השאר הוא מלאכותי.
שנית, הספר חסר מה שהיה מועיל ביותר באיור דברים – איורים. לדוגמה, אני לא מבין איך המחבר מנסה להסביר משהו כמו דיאגרמות פיינמן בלי לתת אחת כדוגמה. הלכתי לוויקיפדיה וזה הרבה יותר פשוט כשאתה רואה איורים. זה חל על כמעט כל רעיון אחר - מילים זה חשוב אבל יש מגבלה למה שניתן להעביר במילים.
בחירת הנושאים והעומק שיש להעניק לכל אחד יכלה גם היא להיות יותר טובה. לדוגמה, המחבר חש שהוא צריך לדון בקשר בין מסה לאנרגיה ולשם כך, הוא דן תורת היחסות הפרטית. אבל בהעדר מקום להשקיע בהסבר מלא של הנושא, מוקדש לו רק חמישה עמודים שרק גורם לבלבול. היה עדיף להגיד שבנושא הזה לא נעסוק.
לבסוף, המהדורה העברית סובלת ממספר בעיות. החשובה בהם – רשימת המונחים בסוף חסרת תועלת מכיוון שהיא ממוינת לפי המילים באנגלית שאפילו לא מוזכרות בטקסט (שזו בעיה חמורה בפני עצמה). בכלל, יד של עורך לשוני לא הייתה מזיקה לכל הספר אבל מה כבר אפשר לצפות מהוצאה לאור זולה. לסיכום, אני נותן לספר שני כוכבים מתוך חמישה.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אין לי שם (לפני 8 חודשים)
תודה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ