ביקורת ספרותית על העולם שהיה לבית עלמין מאת קליפורד סימאק
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 20 באוקטובר, 2017
ע"י Muhandes


לפי הרישומים שלי יש לי במרתף עותק של מהדורת 1977 באנגלית של הספר הזה ואפילו קראתי אותו מתי שהו בשנות ה-90. אבל מאחר שלא דירגתי או כתבתי סקירות לספרים באותה תקופה ואני גם לא זוכר דבר מהספר, כשמצאתי את המהדורה המתורגמת הזו משנת 1980 החלטתי לקרוא אותה.
הסיבה היחידה שזו לא הייתה אכזבה גדולה הייתה שלא היו לי שום ציפיות, אבל האמת היא שזה ספר רע למדי. הרעיונות עצמם לא רעים וחלקם עשויים אפילו להיות חדשים לזמנם, אם לא לזמננו. למשל הספר כולל מכונה חושבת יצירתית, רובוט זקן מספיק כדי להיחשב אזרח, כדור הארץ שנהרס על ידי מלחמה שאותה נלחמו מכונות מלחמה, היתוך מוחות ואפילו נסיעה בזמן. הבעיה היא שכמעט כל הרעיונות האלו מפותחים ברמה מינימלית בלבד. זה כמעט נראה כאילו הסופר כתב רשימה של רעיונות והוא נלחם ומתפתל למצוא דרך להציג אותם אחד אחרי השני. הדבק שמחבר אותם הוא די משעמם ולא יוצר עניין מיוחד כך שהקורא מייחל לכך שהמחבר ייצמד לרעיון אחד ויעבד אותו עד הסוף.
בנוסף לכך, חלק מן הרעיונות, במיוחד על רובוטיקה, נראים נאיביים ומיושנים לקורא המודרני. אבל כפי שאמרתי לעיל, זה לא שאני חושב שהספר היה טוב מאוד בזמנו, אני חושב שהספר היה בינוני אז והפך לרע עם הזמן. נוסיף על כך את התרגום המיושן שלפעמים די מזעזע ואת העריכה הקלוקלת ומתקבל ספר די גרוע. בכל זאת, הספר שווה שני כוכבים מתוך חמישה אם רק בגלל כמה רעיונות סבירים.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ