ביקורת ספרותית על גלגולי לשון - מסע בעקבות המצאתו הגדולה ביותר של האדם מאת גיא דויטשר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 26 בספטמבר, 2017
ע"י mano4now


מתוך דף הפייסבוק "ספריית ספרי העיון של עמנואל"

גלגולי לשון מאת גיא דויטשר הוצאת חרגול ועם עובד.
חשבתם פעם מהי ההמצאה הכי גדולה של האדם? קחו מס' דקות וחשבו על כך לעומק. האינטרנט? מנוע הקיטור? החשמל? ואולי חלקכם אף הגיע לגלגל? לאש? או אפילו להתפתחות החקלאית ?כולם המצאות חשובות וגילויים חשובים שהצעידו את האנושות קדימה, אך תחשבו על המצאה נוספת. המצאה שלוקחת כ30 צלילים שנובעים מגרוננו ובעזרת שילוב מוסכם מראש מעביר את מחשבותינו לאחר. השפה.
"גלגולי לשון" – מסע בעקבות המצאתו הגדולה ביותר של האדם. גיא דויטשר מומחה בבלשנות מצליח להסביר את האבולוציה של השפות השונות מהשפה השומרית, המתועדת הקדומה ביותר ועד השפות המודרניות. כמובן שהשפות התפתחו הרבה לפני וכנראה שהשפות הראשונות היו מורכבות מצעקות וקריאות עם שילוב של מחוות ידיים וסימנים.
באינספור דוגמאות משלל שפות מציג המחבר את עומק השפה כהרבה יותר מסך המילים ומראה שסדר המילים במשפט הוא האלמנט הקדום ביותר במבנה השפה. הוא מציג את העקרונות הבסיסיים של השפות כגון: סדר המילים, שימוש במילים דקדוקיות (אם, את, של) ואלמנטים דקדוקיים כסיומות ותחיליות.
בפרק נוסף אנו מקבלים טעימה של תנודות כרוניות של השפה ואת השינויים שהיא עוברת בתקופות השונות. דוגמה: "כִּי-תַשֶּׁה בְרֵעֲךָ, מַשַּׁאת מְאוּמָה--לֹא-תָבֹא אֶל-בֵּיתוֹ, לַעֲבֹט עֲבֹטוֹ" ( דברים כד' 10) זהו משפט מתוך ספר דברים שחוקרים מקראיים מייחסים את כתיבתו לתקופת המלך יאשיהו במאה השביעית לפנה"ס. כ-800 שנה לאחר מכן כך תרגמו את המשפט בתקופת המשנה: המלווה את חבירו..לא ייכנס לביתו ליטול משכונו" ( תלמוד בבלי, בבא מציעא, קיג, ע"א).
ואם המשפט עדיין לא ברור כך הוא נאמר בעברית המודרנית המדוברת: אם אתה מלווה למישהו משהו, אל תכנס לבית שלו כדי לקחת ממנו עירבון" . בדוגמה זאת אנו רואים איך מילים "נעלמו" והתחלפו במילים חדשות יותר. דוגמה נוספת מספר שמואל מתארת את דוד המלך "מפזז ומכרכר" ובדברי הימים התיאור כבר שונה ל"מרקד ומשחק".
התמורה חלה לא רק במילים אלא גם בהגייה. לפי חלק מהמחקרים רק בימי בית שני נוספו תנועות עזר לפני עיצורים כגון: רוּחַ במקום רוּחְ ועיצורי בג"ד כפ"ת כגון: עֶרֵב במקום עַרְבּ.
כמו-כן, התפתחות השפה מביאה שינויים במובן המילה כמו "הורס" ו"משגע" ולעיתים שינויים אלו יוצרים מצבים מביכים. לדוגמה: בנאומו של בגין (לפי ספרו של עמוס עוז – סיפור על אהבה וחושך) "לו אני הייתי ראש הממשלה כעת – כולם, כולם היו מזיינים אותנו!! כולם!!!".
אחד הפרקים האהובים עליי דנו בטענה על כך שהשפה משתנה לרעה. טענה זאת קיימת בכל השפות והמחבר מביא מס' דוגמאות לכך. ג'ורג' אורוול כתב מאמר בשנת 1946 ובו ציין שהשפה הולכת מדחי אל דחי ביחס לדורות הקודמים אך גם בשנת 1848 הכפיש הבלשן אוגוסט שלייכר את האנגלית כשפה שוקעת במהירות מסחררת. בשנת 1780 הציג תומס שרידן את השגיאות הנוראיות והוולגריות ושחייבים לעצור את הרשע על מנת שהאנגלית לא תיהפך לז'רגון עלוב ושמבחינתו 70 שנה מוקדם יותר בתקופת שלטון המלכה אן האנגלית הייתה במצבה המושלם. אך גם כאן אנו נתקלים במאמר התקפה חריף ביותר של ג'ונתן סוויפט מאותם שנות מלכותה של המלכה אן שהכריז מלחמה נגד פגמי השפה והצורך בעצירת קלקול השפה.
משפט המחץ שמתאר את הפסקה הקודמת הוא של מבקר הספרות האוסטרי האנס ויגל שכתב בשנת 1974 "בכל תקופה טענו שהשפה נתונה בסכנה חמורה מאי-פעם. אך בזמננו, השפה באמת נתונה בסכנה חמורה מאי פעם.."
המחבר מצליח להעביר את ההיגיון מאחורי השינויים בצורה מופלאה עם שלל דוגמאות של הטמעת המטאפורות מן המוחשי למופשט. אפילו המילה "מופשט" מגיע מהמילה להתפשט שמשמעותה להתערטל ומכאן גם המושג "ערטילאי".
הידע של גיא דויטשר מעורר התפעלות, אך יותר מכך מעוררת התפעלות היא דרך הצגת הנושא בצורה שמתאימה לקהל הרחב. אילן היוחסין של השפות השמיות שמשתרע על פני 4500 שנה מלמד אותנו על העברית שהתפתחה מכנענית ובאותה הזדמנות מראה לנו את כל קשת ההתפתחות מהשפות השמיות לשאר השפות כגון אכדית מענף אחר וערבית ולטינית מענפים אחרים.
לסיכום, מתוך 6000 השפות כיום ייעלמו כמחציתן עד סוף המאה ה-21 . שפות חיות משתנות בלי הרף ויש הגיון רב בתוך סבך גלגולי הלשון וזהו הספר המומלץ להבנת כל הידע המופלא הזה בצורה פשוטה ועניינית. שילוב מנצח של נושא מרתק וסופר רהוט. ממליץ בחום רב.
תשע מתוך עשר בסולם עמנואל
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה0 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ