היא שיחתי - על דרך לימוד התנ"ך / יהושע רייס

היא שיחתי

על דרך לימוד התנ"ך

יהושע רייס

יצא לאור ע"י הוצאת ישיבת הר עציון / מכללת הרצוג / ספרי מגיד, בשנת 2013, מכיל 264 עמודים, יהדות » מחשבת ישראל
שפת הספר: עבריתספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:38
197 התעניינו בספר

תקציר הספר
הקריאה להחזיר את התנ"ך לבית המדרש עשתה מהפכה וכיום שיעורי תנ"ך מתפרסים עד קצות הארץ. עם החזרה לספר הספרים, עולות שאלות נוקבות בשלושה תחומים מרכזיים:

· מהיכן הלגיטמיות ללמוד את פשט הפסוקים ולתת פרשנויות חדשות בו?
· מה צריך להיות היחס התורני לחקר המקרא האקדמי, האם יש בכלל להתייחס לתופעה או להתעלם ממנה?
· האם מותר להתייחס לגיבורי התנ"ך כדמויות בשר ודם המסוגלים לעשות טעויות ואף לחטוא?

על שאלות אלו ואחרות מתייחסים בספר זה מחנכים, ראשי ישיבות, ומרצים מהמובילים בהוראת התנ"ך בדורנו המכריזים – היא שיחתי!

משנתם התורנית של ראשי ישיבה, רמי"ם, מחנכים ומרצים המעמידים דורות של תלמידי חכמים - נותנת מענה לשאלות באמונה חינוך וערכים תוך כדי התווית דרך בלימוד תנ"ך בימינו.

לידתו של הספר "היא שיחתי" במחלוקת שפרצה בקיץ תשע"ב בנוגע לדרך לימוד התנ"ך בחינוך הדתי. מפעם לפעם מסעירים גלי המחלוקת סביב לימוד התנ"ך את הציבוריות הציונית-דתית. יש להצטער על כך, שכבמחלוקות רבות, הגילויים שלה, סיסמתיים וחיצוניים, ואינם יורדים לשורשי הדיון תוך ליבון אמיתי של צדדיה. בשעתו החליטו ישיבת הר עציון ומכללת הרצוג שלא להיגרר למלחמת השמצות לאמירות שטחיות, מתוך כוונה לנמק וללבן את עמדתנו בכובד ראש. בקובץ המאמרים המוגש בזה אנו פורעים חוב לתלמידנו ולציבור הרחב ושמחים להציג את עמדתנו ברוח ההולמת דיון בנושא כל כך חשוב ורציני.

בספר 'היא שיחתי' מקובצים מאמרים של רבנים בישיבת הר עציון ומרצים במכללת הרצוג, העוסקים בדרך לימוד התנ"ך שהתפתחה בבית המדרש של ישיבת הר עציון. אין בדברים הכתובים בספר בכדי שלול גישות אחרות שקיימות בבתי מדרש אחרים. אדרבא, דיון זה ראוי לו שיהיה חוליה נוספת בחיוניות של בית המדרש המפרה את פרשנות התנ"ך לדורותיו. ליבון צדדי המחלוקת, לשם שמים עשוי לקיימה לדורות (אבות ה' יז), ולחזק את דורנו דור השיבה והתקומה בארץ באהבת תורת ה' ובשיחה בה כל היום.

הכותבים:

הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין, הרב אמנון בזק, הרב ד"ר יואל בן-נון, הרב מרדכי ברויאר ז"ל, הרב ד"ר יונתן גרוסמן, הרב רא"ם הכהן, הרב משה ליכטנשטיין, הרב יעקב מדן, הרב יוסף מרקוס, הרב ד"ר יהושע רייס, הרב יובל שרלו.


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ