מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?

שמואל ד' קאסוב

Who Will Write Our History?: Emanuel Ringelblum, the Warsaw Ghetto, and the Oyneg Shabes Archive

יצא לאור ע"י הוצאת יד ושם בשיתוף הוצאת דביר, בשנת 2014, מכיל 543 עמודים, תירגום: עדי מרקוזה-הס. עיון » שואה
שפת הספר: עברית


הוסף לסל
קנה חדש: ₪94.00 ₪84.60

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:63
564 התעניינו בספר


תקציר הספר
זמן קצר לאחר הקמת גטו ורשה צמחה בגטו מחתרת מיוחדת במינה: ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום הקים עם כמה מידידיו ועמיתיו את ארכיון "עונג שבת" - ארגון שפעל במחתרת ואשר עשרות חבריו תיעדו בשיטתיות את החיים תחת הכיבוש הנאצי.

אנשי הארכיון אספו מסמכים, כתבו מאמרים, יזמו מחקרים ואספו יצירות של אמנים כמו המשוררים ולדיסלב שלֶנגֶל ויצחק קַצֶנֶלסוֹן; וכעבור זמן, עם בוא הידיעות הראשונות על ההשמדה השיטתית של יהודי פולין, הם גם אספו מידע על הרצח ההמוני, ופעלו לפרסם את המידע הזה בקרב היהודים בגטו ולהעביר אותו אל העולם החופשי.

כמעט שבעה עשורים לאחר חיסול הגטו בא ההיסטוריון שמואל ד' קאסוב ומספר בספרו מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו את סיפורו של הארכיון היהודי החשוב ביותר בתקופת השואה.

במחקר קפדני ומרתק, המבוסס בין השאר על מטמוני הארכיון שהתגלו לאחר המלחמה, מביא קאסוב את סיפור חייו של עמנואל רינגלבלום ושל הבולטים באנשי עונג שבת, ובתוך כך מספר את סיפורו של גטו ורשה, ומקים לתחייה את פולין היהודית של ערב המלחמה ואת חיי הרוח והחברה העשירים שלה."תינוק בן שנה וחצי בקירוב יושב על כרית ברחוב כרמליצקה. הוא יושב בשקט. במרחק קצר ממנו עומדת ילדה ומשגיחה עליו. גברים ונשים חולפים על פניהם. איש לא שם לב אליהם. איש לא מתעניין בקבצן הצעיר ביותר בגטו. ילדה קבצנית עוברת ובידה פיסת דג מיובש [...] היא שוברת חתיכה ומכניסה אותו לפיו של התינוק. התינוק אוכל בתיאבון." מחבר אנונימי, קטע מתיאור רחוב בגטו ורשה. הרשימה נמצאה באחד המטמונים של עונג-שבת שהתגלו לאחר המלחמה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ