היש הגדול

ביוגרפיה של פנחס ספיר

מיכל ספיר

Hayesh Hagadol

יצא לאור ע"י הוצאת ידיעות ספרים, בשנת 2011, מכיל 808 עמודים, עיון » ביוגראפיות


הוסף לסל
קנה חדש: ₪128.00 ₪115.20

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
264 התעניינו בספר

תקציר הספר
הביוגרפיה המסעירה של פנחס ספיר (1907 - 1975), שר האוצר השלישי של מדינת ישראל, נמתחת בין הצמתים הגורליים של הפוליטיקה והכלכלה הישראלית ומתערבלת בזרמיהן המנוגדים. ספיר, ממקימיה של התעשיה בישראל, היה סוציאל-דמוקרט שהאמין במשק חופשי, איש מפלגת העבודה שפתח אשנב לרוח פרצים של היוזמה הפרטית. כשר אוצר הוא הזרים כספים לבניית התנחלויות, ובה בעת החזיק בעמדות יוניות מובהקות ולא הסתיר את התנגדותו להתנחלות מעבר לקו הירוק. דרכו ממחיזה באופן דרמטי עולם של סתירות ותמורות, שעיקבותיהן נכרות אולי יותר מאי פעם בישראל של ימינו.

היש הגדול מבוסס על תחקיר היסטורי מקיף, הכולל מגוון מקורות וראיונות עם אישים רבים. העובדות הביוגרפיות משתלבות בתשבץ ספרותי מורכב, שנע בין סגנונות כתיבה ומצבי תודעה שונים, ממש כפי שחיי ספיר נודדים בין סיפורים למספרים, ובין מצבי רוח לאומיים לגחמות פרטיות. ספיר של היש הגדול חולף במסדרונות השררה בלי להיעשות לבן בית, מכביד בגופו על שיגרות מחשבה ומעשה, מאפיל במחוות גורפות על גינוני שלטון. האיש שלא התרווח מעולם בשום מקום התנהל בפוליטיקה הישראלית כאורח הנבוך מפני שהותו המתארכת: במנהגיו החריגים כמו גם בטקסט המתחקה אחריהם, משתקפים נורמות וקודים שמעולם לא הסתגל אליהם, רעשי-רקע ורחשי-לוואי הנקלטים באוזנו של הזר למחצה.

הספר כרוי למה שספיר עשה ולמה שנמנע מלעשות: הוא מקיף את היש הגדול ויוצא בעקבות האין המחלחל במרווחיו. מאחורי ה"כייין" הרועם של ספיר, נשמעת בו הצטברותו האיטית של ה"לא". כך, הפרק האחרון הוא מעין ארכיב פרטי של פתקאות ספיריות, המוליך מסירובו החידתי להתמנות לראש ממשלה אל אפשרויות הסירוב הניצבות בפני מחברת הספר בישראל של ימינו: ובעצם אל הרגע הפוליטי הנוכחי שממנו בוקע הספר הזה, ואשר אליו הוא ממען.

"פנחס ספיר היה איש גדול: גדול בגופו, מכפות רגליו הענקיות ועד ראשו, גדול בליבו, גדול בנחישותו, גדול בחזונו, גדול בתושייה שלו, שידעה להוציא את החזון אל הפועל. בדרכו שלו, הוא הניח את היסודות לתעשייה הישראלית, להתיישבות בפריפריה, לקליטתה של עלייה המונית. לא היה לציונות קבלן ביצוע מסור וקנאי ממנו. נכדתו מיכל ספיר מספרת את סיפור חייו על סמך תחקיר מקיף, שפותח צוהר להבנת הסיבות לעלייתה וירידתה של תנועת העבודה, ושופך אור על ההכרעות הדרמטיות בשלושת העשורים הראשונים לקיום המדינה." נחום ברנע

ד"ר מיכל ספיר, נכדתו של פנחס ספיר, היא מסאית, חוקרת ספרות, מתרגמת ומוזיקאית. בשנות השמונים הטביעה חותם בסצנת הרוק האלטרנטיבי בעת שהקימה את הלהקה "אפור גשום", המחדשת את פעילותה בימים אלה. היש הגדול, ספרה הראשון, הוא תוצאה של שש שנות מחקר וכתיבה.


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ