נשים וגברים בצל השואה / נחמה טק

נשים וגברים בצל השואה

נחמה טק

יצא לאור ע"י הוצאת יד ושם בשיתוף מכון בן-גוריון, בשנת 2013, מכיל 452 עמודים,

הזמנה לטעימה: פרק מהספר


ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
459 התעניינו בספר

תקציר הספר
האם חוו נשים וגברים את השואה בדרכים שונות? מה עלה בגורלם בסביבות שונות – בגטאות, במחנות, ביערות? כיצד השפיע מינם, מעמדם החברתי לפני המלחמה ותיוגם החברתי בימי המלחמה, על אופן התמודדותם? כיצד הגיבו לאתגרים שעמדו בפניהם ואיש כלפי רעהו? האם חוויותיהם של יהודים ממזרח אירופה מקבילות לחוויותיהם של יהודים ממערבה?

הסוציולוגית נחמה טק מנסה לענות בספרה על שאלות אלה ואחרות באמצעות ראיונות רבים שערכה עם ניצולי שואה, שהניחו לה לחקור שעות ארוכות את זיכרונותיהם הכואבים, ובסיוע יומנים, ספרי זיכרונות ועדויות של ניצולים. הציר המקשר בין פרקי הספר הוא השלבים השונים של השואה – ההפרדה בין יהודים לארים ונישולם ממקורות הפרנסה; הקמת הגטאות והחיים בהם; מחנות הריכוז; הסתתרות והתחזות בעולם הנוצרי; התנגדות.

נשים וגברים בצל השואה מתאר כיצד פיתחו נשים וגברים דרכי התמודדות שונות עם המאורעות ומעלה על נס חמלה, עזרה הדדית וסולידריות, שותפוּת וחלוקה בנטל כערכים שהיה בהם כדי לחזק את היהודים הנרדפים ולעִתים אף לשפר את סיכוייהם לשרוד בשואה.

"הספר הזה הוא הוכחה חותכת שחקירה רגישה של סוגיות מגדריות אינה מביאה דווקא לטריוויאליזציה ולסילוף בשמה של אג'נדה מוגדרת אלא למפגש עמוק יותר עם החוויות של קרבנות המאורע הקטסטרופלי וההרסני הזה – גברים ונשים כאחד".
כריסטופר ר' בראונינג


נחמה טק, פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת קונטיקט, סטמפורד, שרדה כילדה בשואה כשהתחזתה במשך שלוש שנים לנוצרייה קתולית בחסותם של מציליה הפולנים.
עד כה ראו אור בעברית ספריה: דמעות כבושות: סיפור של ילדות אבודה (2000) -אוטוביוגרפיה; בגוב האריות: פרשת חייו של אוסוולד רופאייזן (2000)-היה מועמד לפרס פוליצר, וזיכה את המחברת בפרס כריסטופר; משפחת אנשי היער: יחידת הפרטיזנים של ביילסקי (1997)-זכה בפרס בינלאומי ע"ש אנה פרנק ובפרס ראשון מטעם ארגון הפרטיזנים ולוחמי הגטאות בישראל - כולם בהוצאת יד ושם.©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ