עידן הזהב של יהודי מצרים – עקירה ותקומה בישראל / עדה אהרוני

עידן הזהב של יהודי מצרים – עקירה ותקומה בישראל

עדה אהרוני

יצא לאור ע"י הוצאת אוריון, בשנת 2014, מכיל 408 עמודים, ישראל וציונות »ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
557 התעניינו בספר

תקציר הספר
"עידן הזהב של יהודי מצרים – עקירה ותקומה בישראל", בעריכת חוקרת יהדות מצרים והסופרת ד"ר עדה אהרוני, הוא ספר ייחודי ויחיד במינו. הוא מתעד תקופת העקירה של יהודי מצרים במחצית השנייה של המאה ה- 20, שכמעט נעלמה מההיסטוריה, מהספרות ומהנרטיב של העם היהודי, ועמדה בסכנה להיאבד בתהום הנשייה.

הספר מתעד ומשמר את זכר קהילת יהודי מצרים וחורבנה מחד, ומאידך, את השתלבותם המופלאה ותרומתם הברוכה של היהודים יוצאי מצרים למדינת ישראל. הוא מגולל תקופה רבת תהפוכות בהיסטוריה של יהודי מצרים ומתעד היטב את התהליך המתמשך של העקירה ב"יציאת מצרים השנייה", לאחר הקמת המדינה ב 1948.

לפנינו, מוזאיקה עשירה של רקמת חיים שבה שזורים העבר וההווה. הנרטיבים בעלי העוצמה והסיפורים האישיים המרתקים של 73 הכותבים, שופכים אור על עקירתם האכזרית והכאובה. יחד עם גיבורי הסיפורים אנו חווים את הכאב, העלבון והעצב העמוק של הריסת חייהם וקהילתם המפוארת, העתיקה והאהובה. מאידך, הסתגלותם והשתקמותם המופלאה של יהודי מצרים, אודות לרמתם החינוכית ותרבותית הגבוהה, מתוארת באותנטיות רבה. כמו כן, מתוארת היטב תרומתם המרשימה והבלתי נלאית אך לא מספיק נראית, לבניית מדינת ישראל, להתפתחותה ולקידומה בתחומים מגוונים וחשובים רבים. ההיקלטות הכה מוצלחת בארץ של יהודי מצרים היא בכול התחומים, כולל: החקלאות, האקדמיה, החינוך, התרבות, האמנות, הספרות, הכלכלה, הצבא והביטחון.

הסיפורים האישיים בספר, כמו אלה של המנהיגים הציוניים: פרופסור עזרא תלמור, שהקים את המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה, ופרופסור חיים אהרוני ז"ל (בעלה של עדה אהרוני), מהמחלקה להנדסה כימית בטכניון - כוללים תמונות מרשימות מחיי היהודים ומהפעילות הציונית במצרים, וצילומי מסמכים ותעודות המתעדים את התקופה של "עידן הזהב של יהודי מצרים", וכמו כן, את העקירה האישית של כל אחד מהכותבים, יחד עם משפחתו.

ד"ר עדה אהרוני, מייסדת ונשיאת הקונגרס העולמי השני של יהודי מצרים, ה - WCJE, יוזמת ועורכת הספר, כותבת כי "ההשערה ששוערה בתחילת המחקר ואיסוף הנרטיבים, הייתה שהקמת מדינת ישראל ב- 1948 והסכסוך הערבי – ישראלי, הם הגורמים העיקריים שגרמו לחורבן הקהילה היהודית במצרים". ההשערה אומתה במלואה בסיפור אחר סיפור של כל אחד ואחת מהכותבים.

חורבנה של הקהילה היהודית במצרים היא דוגמה למה שקרה בכול אחת מהקהילות היהודיות בארצות ערב - כבעיראק, בסוריה ובלבנון, כאשר מעל ל - 900,000 יהודים נרדפים באכזריות, נהפכו לפליטים חסרי כול.

לאחר הקמת מדינת ישראל, גל של טרור אנטי יהודי נחת על ראשי היהודים במצרים, התנכלויות ואירועי דמים מצד ההמון, הפלייה מצד השלטונות ומעצרים במחנות ריכוז. כמחצית יהודי מצרים עזבו לאחר 1948, ולאחר מכן, כל מלחמה עם ישראל גררה נקמה של שלטונות מצרים ופגיעה בשארית הקהילה היהודית, עד הריסתה כליל של הקהילה המפוארת בת יותר מ- 2,000 שנה.©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ