אביעה חידות מני קדם

חידות וחלומות-חידה בסיפורת המקראית

יאיר זקוביץ

יצא לאור ע"י הוצאת עם עובד, בשנת 2005, מכיל 297 עמודים, יהדות » מחשבת ישראל


הוסף לסל
קנה חדש: ₪84.00 ₪77.28

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:48
984 התעניינו בספר

תקציר הספר
הספר "אביעה חידות מני קדם – חידות וחלומות-חידה בסיפורת המקראית" מתחקה אחר ביטויי תופעת החידה ופתרונותיה בסיפורת המקראית: חידות חלום, חידות לשון המשתמעות במבעים דו-משמעיים וחידות משפטיות המוצגות למלכים ומציע לכל חידה וחידה ניתוח ספרותי מדוקדק המיוסד על "קריאה צמודה". נספחי הספר חורגים מתחום הסיפורת וקובעים צוהר לעולם החידה שבשירה המקראית ובספרות החוכמה.
החידה המשובצת בסיפורת המקראית היא יצירה מילולית-ספרותית, דבר חוכמה סתום התובע את פתרונו. גם בלובשה דמות תמונה תתורגם החידה למילים קודם שתבואר. במקרים רבים מבעיה של החידה דו-משמעיים ורווּיים במשחקי מילים. רבות מן החידות לא תזוהינה אפוא ללא רגישות גבוהה לדו-משמעותם של מילים וביטויים. החידה מחייבת שיחה בין חד לפותר. יש שהפותר הוא דמות מדמויות הסיפור ויש שעול הפתרון נופל על הקורא. לחידות רבות יש יותר מפותר אחד ויתר מפתרון אחד. יש מן הפתרונות המושתתים על זיקת החידה ליחידות ספרותיות אחרות – קרובות אף רחוקות. פני רוב החידות לעתיד ופתרונן מניע את גלגלי העלילה קדימה.
יאיר זקוביץ (סופר על המוקד)
פרופסור יאיר זקוביץ מכהן בקתדרה על שם האב טקצ'י אוצוקי בחוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. תחומי הוראתו ומחקרו הם המקרא כספרות, מחשבת המקרא והפרשנות היהודית הקדומה למקרא. פרופסור זקוביץ הוא מהאישים המרכזיים בחקר המקרא ובהוראתו בישראל. מספריו: חיי שמשון: שופטים י"ג-ט"ז – ... המשך לקרוא


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ