ענק כחול-עיניים

מבחר שירים ופואמות

נאזים חכמת

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד, בשנת 2009, מכיל 188 עמודים, תירגום: עפרה בנג'ו. ספרות » שירה - תרגום


הוסף לסל
קנה חדש: ₪88.00 ₪79.20

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:52
1055 התעניינו בספר

תקציר הספר
"מהנדס הנפשות", כך מגדיר נאזים חכמת, גדול משוררי טורקיה בעידן המודרני מהי מהותו של המשורר. אם יש משורר שתואר זה יאה לו הרי זה חכמת עצמו. שיריו מבית הכלא והפואמות שלו חודרים לנבכי מעמקיה של הנפש על מלוא מורכבותה ואנושיותה. שירתו חובקת עולם ומלואו. אבל הגיבור המרכזי שלו, שאיתו הוא מזדהה ואת סבלו הוא חי בכל מאודו הן בשירתו הלירית והן בשיריו הפוליטיים-אידיאולוגיים, הוא האדם הפשוט -הפועל, האיכר, הכובסת, הכפרייה, והנשים האהובות המלוות את היוצר בנפתולי חייו. דרכם הוא מתבונן בעולם בחמלה, הומניזם, געגועים ואהבת אדם, כמו גם בהתרסה נגד עוולות ואי צדק. בשירו "צוואה" הוא אף מבקש להיקבר לצד עוסמאן הפועל ועאישה הכפרייה.

ענק כחול-עיניים הוא מבחר מקיף משיריו של נאזים חכמת (1963-1902) שנבחרו ותורגמו מן המקור מעשה אמן בידי עפרה בנג´ו, שהיטיבה להעביר את רוח השירים, את הרטוריקה והריתמוס המיוחדים שבשירתו. נאזים חכמת, ניצב בשורה אחת עם גדולי המשוררים בני המאה ה-20 כגרסיה לורקה ופבלו נרודה. הוא זכה לתהילת עולם לא רק בזכות יצירתו הספרותית, כי אם גם בזכות הדמות המופת שייצג בחייו ובמאבקו הפוליטי חסר הפשרות. וכמה אירוני הדבר, שיצירותיו זכו להיתרגם ללשונות רבות, בעוד שבטורקיה מולדתו, כתביו נאסרו לקריאה ובמעטיים נכלא ונרדף עד הצוואר. רק במפנה המאה ה-21 זכה להיכנס לפנתיאון השירה הלאומי של טורקיה.
עפרה בנג´ו חוקרת ומרצה ב"מרכז משה דיין" ובחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב. ספרי השירה הקודמים בתרגומה: אבו נוואס, שירי אהבה ויין (מערבית, יחד עם שמואל רגולנט) הוצאת הקיבוץ המאוחד, מכון ון ליר, ספרי מופת, 1999.
מחמוד דרוויש, כפרחי השקד או רחוק יותר (מערבית, יחד עם שמואל רגולנט) הוצאת ספרי 77, פיתום, 2008. פרסמה ספרי מחקר בנושאי עיראק, הכורדים, מיעוטים במזרח התיכון ויחסי טורקיה-ישראל. ספריה ראו אור בעברית, אנגלית וטורקית.
לקט ספרים מאת נאזים חכמת
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של נאזים חכמת


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ